Profesyonel futbolcu transfer sözleşmesi
Professional football player transfer contract
- Tez No: 782139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BADUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde futbol, dünyada geniş kitleler tarafından din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin yediden yetmişe takip edilen bir oyun haline gelmiştir. Futbolun popülerleşmesiyle birlikte futbol endüstrisi ortaya çıkmıştır. Futbol camiasında geniş kitleleri arkasına alarak sportif başarı sağlamak isteyen kulüpler alt yapılarının yetersiz olması durumunda başka takımın bünyesindeki futbolcuları kendi bünyelerine katmaya çalışırlar. İşte bu durumda transfer kavramı ortaya çıkacaktır. Profesyonel futbolcuların transferleri çok yaygın bir hal aldığından dolayı kulüp ve futbolcu arasındaki ilişkinin kurulabilmesi için yapılan profesyonel futbolcu transfer sözleşmesinin incelenmesi gereği ortaya çıkmıştır. İşte bu çalışmada profesyonel futbolcu transfer sözleşmesi tüm ayrıntılarıyla incelenmiştir. FIFA ve TFF Talimatları konumuzu incelenirken temel alınmış ve bu talimatlar çerçevesinde konumuzla alakalı çeşitli hukuki eleştiriler dile getirilmiştir. Ayrıca çalışmamızda sözleşmenin sona ermesi durumunda başvurulabilecek ulusal ve uluslararası yargı mercilerinden de bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, football has become a game that is followed by large masses of people around the world, regardless of religion, language or race from seven to seventy. With the popularization of football, the football industry has emerged. Clubs that want to achieve sporting success by taking the masses behind them in the football community try to incorporate the football players of another team into their own organization in case their infrastructure is insufficient. In this case, the concept of transfer will emerge. Since the transfers of professional football players have become very common, the professional football player transfer contract made in order to establish the relationship between the club and the football player has been examined in detail. FIFA and TFF Instructions have been taken as a basis while examining our subject and various legal criticisms related to our subject have been expressed within the framework of these instructions. In addition, in our study, national and international judicial authorities that can be applied in case of termination of the contract are also mentioned.