Profesyonel futbolcu transfer sözleşmesi uyarınca tarafların hakları ve borçları
The rights and obligations of parties in accordance with professional football player transfer agreement
  1. Tez No: 802871
  2. Yazar: HAVVA KIRMIZIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Profesyonel futbolcuların kulüp değiştirmesini ifade eden profesyonel futbolcu transferi uygulama farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Futbolcuların transferini gerçekleştirmek için uygulamada sıklıkla kullanılan profesyonel futbolcu transfer sözleşmesi hakkında henüz yasal bir düzenleme mevcut değildir. Bu çalışmada, profesyonel futbolcu transfer sözleşmesinin, akit taraflarına getirdiği hak ve yükümlülükler konu edilmiştir. Futbolcu transferinin pek çok farklı çeşidi olsa da bu çalışmada futbolcunun kesin ve kalıcı olarak kulüp değiştirmesi amacıyla, ilgili kulüpler ile futbolcu arasında akdedilen profesyonel futbolcu transfer sözleşmesi esas alınarak tarafların hak ve borçları ele alınmıştır. Bu bağlamda, öncelikli olarak profesyonel futbolcu sözleşmesinin hukuki niteliği tespit edilmiş ve diğer sözleşmelerle karşılaştırması yapılmıştır. Transfer sözleşmesinin tarafları arasındaki ilişkiler incelendikten sonra profesyonel futbolcu transfer sözleşmesinin taraflara sağladığı haklar ile yüklediği sorumluluklar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The application of professional football player transfer, which expresses the club change of professional football players, appears in different ways. There is no legal regulation about the professional football player transfer agreement that is frequently used in practice to transfer football players. In this study, the rights and obligations brought by the professional football player transfer agreement to the contracting parties are discussed. Although there are many different types of football player transfer, in this study, the rights and obligations of the parties are discussed based on the professional football player transfer agreement concluded between the relevant clubs and the football player in order for the football player to change club definitively and permanently. In this context, first of all, the legal nature of the professional football player contract was determined and compared with other contracts. After examining the relations between the parties of the transfer agreement, the responsibilities and the rights that the professional football player transfer agreement imposes on the parties are explained.