The relationship between negative urgency and abnormal eating patterns: Mediator role of emotion regulation deficits and moderator role of eating expectancies
Aciliyet hissi ve anormal yeme örüntüleri arasındaki ilişki: Duygu düzenleme eksikliklerinin aracı rolü ve yeme beklentilerinin düzenleyici rolü
- Tez No: 782140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ALTAN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Duygusal yeme ve dışsal yeme, bireylerin aşırı yeme eğilimlerini açıklamak için tanımlanmış anormal yeme örüntüleridir. Anormal yeme kalıplarının önemli yordayıcılarından biri, olumsuz duygulara tepki olarak acele eylemlerde bulunma eğilimi anlamına gelen aciliyet hissidir (AH). Alanyazında AH'nin anormal yeme örüntüleri ile ilişkisi üzerine pek çok çalışma olmasına rağmen, bu ilişkinin mekanizmasının açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Önceki araştırmalar, duygu düzenleme güçlüklerinin (DDG), AH'nin anormal yeme örüntüleri ile ilişkisini anlamak için bir mekanizma olabileceğini ve yeme beklentilerinin, diğer risk faktörleriyle birleştiğinde anormal yeme örüntüleri riskini daha da artırabileceğini öne sürmüştür. Mevcut çalışma, AH ile anormal yeme örüntüleri arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkileri ve DDG'nin aracı rolünü araştırmıştır. Ek olarak, AH ile anormal yeme örüntüleri ve DDG ile anormal yeme örüntüleri arasındaki ilişkilerde yeme beklentilerinin düzenleyici değişken rolü incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi, yaşları 18 ile 68 arasında değişen (O= 33.15, SS=12.63) 653 yetişkin Türk (536 kadın) katılımcıdan oluşmaktadır. Sonuçlar, AH'nin hem duygusal yeme hem de dışsal yeme ile anlamlı ve pozitif bir ilişkisi olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca aracılık analiz sonuçları, DDG'nin AH ile duygusal yeme arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini ancak AH ile dışsal yeme arasındaki ilişkiye aracılık etmediğini göstermiştir. Yeme beklentilerinin yalnızca AH ile duygusal yeme arasındaki ilişkide önemli düzenleyici rolü oynadığı gözlemlenmiştir. Dışsal yeme için yeme beklentilerinin anlamlı bir düzenleyici etkisi saptanmamıştır. Sonuçlar, anormal yeme örüntülerinin önlenmesi veya tedavisinde AH, DDG ve yeme beklentilerini hedeflemenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Emotional eating and external eating are abnormal eating patterns that have been defined to explain individuals' overeating tendencies. One of the significant predictors of abnormal eating patterns is negative urgency (NU), the tendency to engage in rush actions in response to negative emotions. Although NU's relation to abnormal eating patterns is well established, the mechanism of this relationship still needs clarification. Previous research suggested that emotion regulation deficits (ERD) could be a mechanism to understand NU's relation to abnormal eating patterns and eating expectancies might further increase the risk for abnormal eating patterns when combined with other risk factors. The current study explored the direct and indirect associations between NU and abnormal eating patterns and the mediator role of ERD. Additionally, the moderator role of eating expectancies in the relationships between NU and abnormal eating patterns, and ERD and abnormal eating patterns were examined. The participants were 653 Turkish adults (536 women), whose ages ranged from 18 to 68 (M= 33.15, SD=12.63). The results revealed a significant and positive association of NU with both emotional eating and external eating. Moreover, mediation analyses results showed that ERD mediated the relationship between NU and emotional eating but did not mediate the relationship between NU and external eating. Furthermore, eating expectancies only moderated the relationship between NU and emotional eating. No significant moderator effect of eating expectancies was observed for external eating. Results emphasize the importance of targeting NU, ERD, and eating expectancies in the prevention or treatment of abnormal eating patterns.