Arap şiirinde at tasviri
Horse description in Arabic poetry
- Tez No: 72767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT H. YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
rv ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ARAP ŞİİRİNDE AT TASVİRİ (Câhiliyye ve İslâmî Dönem) NURETTİN CEVİZ Danışman: Doç. Dr. Nevzat H. YANIK Jüri: Bu çabşma Câhiliyye ve İslâmî Dönemde Arap Şiirinde At Tasviri hakkındadır. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, at hakkında bazı tanıtıcı bilgiler verilerek genel hatlarıyla Türk ve Arap kültürlerinde atın yeri ve önemi üzerinde duruldu. Birinci bölümde, temelleri Câhiliyye dönemine kadar giden binicilik kavramı ele alınıp ardından, başta mu'allaka şairleri olmak üzere bazı câhiliyye ve islâmî dönem şairlerinin şiirlerindeki at tasvirleri incelendi. İkinci bölümde ise şiirde tasvir unsuru olmasının dışmda bir motif ve sembol olarak Kur'ân-ı Kerim'de, hadislerde ve bazı arap atasözlerinde atın kullanılışı ele alınarak ardından, gerek çalışmalarımız esnasmda tesbit ettiğimiz gerekse bazı sözlüklerin taranması suretiyle biraraya getirdiğimiz atla ilgili bazı arapça kelimeler ve türkçe karşılıklarını ihtiva eden bir listeye yer verildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS HORSE DESCRIPTIONS IN ARABIC POETRY NURETTİN CEVİZ SUPERVISOR: NEVZAT H. YANIK 1998 Jury: This thesis which is composed of an introduction and two chapters studies descriptions of horse in Arabic poetry, including the Jâhiliyya and Islamic periods. In the introduction, after giving some general information about horse, the place and importance of horse in both Turkish and Arabic cultures were studied. In the first chapter, the importance of horse-riding in Arab's life during Jâhiliyya and first islamic period is dealt briefly. And the horse descriptions in Arabic poetry were studied through more than 200 verses which were selected from the poets of el-Mu'allakât, el-Jâhiliyya and some Islamic poets. In the second chapter, some verses from the Quran, hadith and proverbs where horse is mentioned are given together with their tranlations in Turkish. At the end of the chapter, some arabic words and expressions concerning horse were listed together with their meanings in Turkish.