Alüminyum ekstrüzyonunda kaynaşma kalitesi ve iç uzama probleminin incelenmesi
Investigation of inner elongation and welding quality of aluminum extrusion for porthole dies
  1. Tez No: 782155
  2. Yazar: İSMAİL KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Alüminyum ve alaşımları kolay işlenebilirliği, yüksek mukavemet sağlıyor olabilmesi, çeliğe göre hafif olması, elektrik ve ısıl iletkenliğinin iyi olması gibi özelliklerinden dolayı endüstriyel ve günlük hayatımızda daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.6082 alüminyum alaşımları daha çok ağır sanayide, makine imalatında kullanılmaktadır.6082 alaşımlarında en büyük problemlerden biri kaynaşma problemidir. Ekstrüzyon sırasında en önemli parametreler hız, sıcaklık, basınç ve biyet alaşımının kompozisyonudur. Bu çalışmada 6082 ve benzeri sert alaşımlarda yaşanan kaynaşma problemini minimize etmek için iki farklı tasarım çalışması yapılmış ve yapılan analizler doğrultusunda iki adet kalıp imal edilmiş ve yapılan kalıpların üretimi gerçekleştirilmiştir. Yapılan üretim sonucunda analiz sonuçları ile karşılaştırma yapılıp üretilen ürünlere çekme testi, sertlik analizleri yapılarak nihai ürüne etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum and its alloys are used at increasing rates in industrial applications and daily lives due to their features such as easy formability, high strength, low density, good electrical and thermal conductivity. AA6082 type aluminum alloys are mostly used in heavy industry and machinery manufacturing. One of the main problem in AA6082 alloy extrusion is the welding problem. The most important parameters in extrusion are extrusion speed, temperature, pressure and chemical composition of the billet. In this study, two different die design were used to minimize the welding problem which was observed in AA6082 and similar hard alloys, and two different die set up was manufactured. The FEM studies and extrusion experiments were carried out accordingly. The extrusion products were analyzed by applying tensile test, hardness test and microstructural observations. It was concluded that developed die design which was coded as EK53708 eliminated the welding problem comparing to the die setup named EK53684.