Antik Yunan'da kurban ve kurban ritüelleri
Sacrifice and sacricifial rituals in Ancient Greece
- Tez No: 782158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yunan coğrafyası Antik Çağ'ların başından itibaren farklı olay ve olgulara şahitlik etmiştir. Çeşitli etnik unsurları kendi bünyesinde barındırmıştır. Bu etnik unsurların kültürlerini kendi bünyesine uygun hale getirerek kabul etmiştir. Bu durum yunan dünyasının sosyal ve siyasal olarak etkileşiminin getirileri yunan kültürünün temelinde yenilenmelere sebep olmuştur. Kurban konusu dini ritüeller ile birlikte tüm toplumlarda yer alan bir olgudur. Tezimizde genel olarak kurban ve kurban ritüellerini ele alarak özelde de Antik Yunan dünyasında kurbana değinilmiştir. İki bölümden oluşan tezimizin birinci bölümünde kurbanı tanımlayan bilim insanlarının görüşlerine ve karşılaştırmalarına yer verilmiştir. Devamında ikinci bölümde ise Antik Yunan'da dini ritüeller ile kurban ritüellerini nasıl kullandıklarını ve bu durumun Antik Yunan dinlerini nasıl meydana getirdiği anlatılmıştır. Bu şekilde kurban ve kurban ritüellerinin Antik yunan Dünyasındaki yeri ve tanımı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Greek geography has witnessed different events and phenomena since the beginning of ancient times. It included various ethnic elements within itself. It has accepted the cultures of these ethnic elements by adapting it to its own structure. This situation, the results of the social and political interaction of the Greek world, led to renewals in the basis of Greek culture. The subject of sacrifice is a phenomenon that takes place in all societies together with religious rituals. In our thesis, the sacrifice and sacrifice rituals were discussed in general and the sacrifice was mentioned in the Ancient Greek world in particular. In the first part of our thesis, which consists of two parts, the views and comparisons of the scientists who defined the victim are included. Then, in the second part, it is explained how they used religious rituals and sacrificial rituals in Ancient Greece and how this situation created the ancient Greek religions. In this way, the place and definition of sacrifice and sacrificial rituals in the Ancient Greek World has been tried to be revealed.