Secondary school EFL learners' autonomy, motivation, and digital literacy in emergency distance education
Acil uzaktan eğitimde ortaokul İngilizce öğrencilerinin özerkliği, motivasyonu ve dijital okuryazarlığı
- Tez No: 782157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
COVID-19 nedeniyle, ülkelerin çoğu ilk kez tüm öğrenim seviyelerinde acil uzaktan eğitimle karşılaştı. Eğitim sunumundaki bu ani değişiklik, öğrenen özerkliğinin benimsenmesi için uygun bir ortam yarattı. Bununla birlikte bu becerinin öğrenciler tarafından nasıl uygulandığını ve hangi faktörlerin özerklik ile ilişkili olduğunu tespit etmek için eleştirel bir yaklaşım gereklidir. Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin acil uzaktan eğitim bağlamında öğrenen özerkliğine ilişkin gerçek bakış açılarını ortaya koymak ve motivasyon, dijital okuryazarlık ve demografik değişkenlerin (sınıf seviyesi, cinsiyet ve yaş) öğrenenlerin söz konusu bağlamda öğrenen özerkliği algıları ile ilişkilerinin keşfedilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada karma yöntem yaklaşımı kullanılmış ve buna uygun olarak 180 ortaokul öğrencisine üç farklı ölçek uygulanmış ve 10 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel sonuçlar, ortaokul öğrencilerinin, orta düzeyde motivasyon ve ortalamanın üzerinde öğrenci özerkliği ve dijital okuryazarlığa sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Öğrenen özerkliği ile hem motivasyon hem de dijital okuryazarlık arasında anlamlı pozitif korelasyonlar bulunmuştur. Ayrıca, demografik özelliklerin öğrenen özerkliği üzerindeki etkisi ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre sınıf düzeyi ve yaş arttıkça öğrenen özerkliği derecesinin düştüğü, cinsiyet bakımından ise, kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha fazla öğrenen özerkliğine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan içerik analizi sonucunda ise ortaokul öğrencilerinin öğrenen özerkliği algılarının genel olarak olumlu olduğu ancak öğrencilerin bu süreçte özerkliğini destekleyen veya engelleyen hem olumlu hem de olumsuz motivasyonel ve dijital okuryazarlık yönleriyle karşılaştığı belirlenmiştir. Araştırma, acil durum uzaktan eğitim sistemlerinin öğrenci-öğretmen etkileşimi, teknolojik kaynaklar ve öğretim stratejileri açılarından geliştirilmesi ihtiyacını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Due to COVID-19, the majority of countries encountered emergency remote education at all learning levels for the first time. This abrupt change in the delivery of education created a suitable environment for adopting learner autonomy. A critical approach is required to ascertain how this ability was perceived and which factors are related to it. This study aimed to present the perspectives of secondary school students on learner autonomy in the context of emergency remote education and explore the relations of motivation, digital literacy, and demographic variables (grade level, gender, and age) with it. Mixed-method approach was used in this thesis and in line, three scales were administered to 180 secondary school learners and semi-structured interviews were held with 10 participants. Quantitative results revealed that secondary school students had above-average levels of learner autonomy and digital literacy while maintaining a moderate level of motivation. Significant positive correlations were found between learner autonomy and both motivation and digital literacy. Additionally, the impact of demographic traits on learner autonomy was discovered. It was found that learner autonomy declined with increasing grade level and age. In terms of gender, female students had more learner autonomy than males. The content analysis revealed that secondary school students' perceptions of learner autonomy are generally positive, but that learners also encountered both positive and negative motivational and digital literacy factors that either encouraged or inhibited their autonomy. The study implicated the need for developing emergency remote education settings in terms of student-teacher interaction, technological resources, and instructional strategies.