Mode mixture and other modal harmony applications in Turkish rock music: An anthology
Türk rock müziğinde mod karışımı ve diğer modal armoni uygulamaları: Bir seçki
- Tez No: 782161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JERFİ AJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türk rock müziğinde mod karışımı ve diğer modal armoni konseptlerini inceleyen bu çalışma özgün transkripsiyon ve analizlerin bulunduğu kırk şarkıdan oluşan bir antoloji niteliği taşımaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde çalışmanın amacı ve motivasyonu belirtilir. Çalışmanın birincil amacı müzik teori eğitimde kullanılmak üzere popüler müzik şarkılarının analizlerini içeren bir kaynak oluşturmaktır. Böylece bugün müzik teorisi eğitim müfredatında örnek olarak kullanılan klasik batı müziğine değil de popüler müziğe aşina olan dinleyici ve öğrenciler teori konseptlerini daha kolay anlayabileceklerdir. Çalışmanın diğer bir amacı da ortaya çıkan bu kaynağın şarkı yazarlarına bir rehber olmasıdır. Bölümün sonunda müzisyenlik ile müzik teorisi arasındaki bağlantıdan ve şarkı yazarı olarak müzik teorisi öğrenmenin faydalarından bahsedilir. İkinci bölüm popüler müzik ve analiz arasındaki ilişkiyi tartışır. Sosyoloji, edebiyat ve kültürel çalışmalar gibi disiplinler altında çalışılmış olsa da popüler müziğin akademik müzik alanı altında incelenmesi yeni bir olgudur. Popüler müzik analizi doğası gereği disiplinlerarası olmalıdır ve yukarıda belirtilen disiplinlerin her birinin daha küçük parçalarını ilgilendirmesiyle birlikte, henüz kendi başına bir disiplin oluşturmamıştır. Aralarındaki ilişkiye rağmen, üretim, tüketim, müzik metni ve alımlama (reception) üzerine farklı çalışma alanları, farklı disiplinlerden akademisyenlerin, farklı derecelerde ilgisini çekmiştir. Bu bölüm, popüler müziğin neden klasik batı müziğine uygulanan analiz yöntemleriyle analiz edilmemesi gerektiğine dair tartışmalara yoğun bir şekilde odaklanır. Analiz teknikleriyle ilgili olarak üç argüman öne sürülmüştür. İlk olarak, popüler müzik, büyük ve genellikle sosyokültürel olarak heterojen izleyicilere kitlesel dağıtım için tasarlanmıştır. İkincisi, popüler müzik yazılı olmayan ortamlarda saklanır ve dağıtılır. Üçüncüsü, popüler müzik yalnızca bir meta haline geldiği endüstriyel bir parasal ekonomide var olabilir. Bu argümanlar, popüler müziği bir tür Platonik ideal estetik değerler ölçeğine göre değerlendirmenin imkânsız olduğuna ve müzik notalarının analistin ana kaynak malzemesi olmaması gerektiğine işaret eder. Ayrıca popüler müzik temsil bakımından da klasik batı müziğinden farklılık gösterir. Klasik batı müziği basılı müzik materyalleriyle temsil edilirken, popüler müzik stüdyo kayıtları ve canlı performanslarla temsil edilmektedir. Bu da popüler müziği klasik batı müziği temelinde incelemeyi ve analiz etmeyi zorlaştırmaktadır. Bölümün son kısmında ise popüler müziğin müzik teorisi müfredatına dahil edilmesi tartışılır. Bu yaklaşım sayesinde öğrencilerin müzik teorisi kavramlarını daha çabuk öğrendikleri ve derse katılımlarının arttığı görülürken, popüler müziğin basılı müzik materyalleri açısından yetersizliği ve popüler müzik şarkılarının hızlı tüketilmesinden dolayı örneklerin sürekli güncellenmesi gerekliliği görülmektedir. Üçüncü bölümde Türk rock müziğinin kısa bir tarihçesi yer alırken, antolojide yer alan şarkıların kapsamı ve şarkı seçim süreci belirtilmiştir. Antolojide otuz altı farklı sanatçıdan, yirmi iki farklı yıldan kırk şarkı yer alır. Kırk şarkının onikisi Türk rock müziğinin altın çağı olan 2000'li yıllara aitken, 2010'lardan on dört, 2020'ler ve 1990'lardan altışar, 1960'lar ve 1970'lerden iki şarkı yer almaktadır. Şarkı seçim sürecine, rastgele bir sanatçının seçilmesiyle başlandı. Sanatçının diskografisinin tamamı dinlendi ve mod karışımı örneği içeren şarkılar not edildi. Sonraki adımda, müzisyenin Spotify'daki“Hayranlarının hoşlandığı”bölümünden başka bir sanatçı seçildi. Seçim süreci kırk şarkı olduğunda tamamlandı. Bu otuz altı farklı müzisyenin ortak iki özelliği Türk olmaları ve şarkıların kayıtlarında gitar kullanılması; çoğunlukla elektro gitar ama akustik veya klasik gitar içeren bazı şarkılar da vardır. Bu grupların/müzisyenlerin özdeşleştiği türler alternatif rock'tan indie pop, caz, grunge, folk rock, progresif rock, Anadolu rock, alternatif metal, post hardcore, endüstriyel metal, indie rock, protest rock, saykodelik rock, hard rock, heavy metal, pop rock veya“yalnızca”rock'a kadar geniş bir yelpazeye yayılır. Bu çalışmanın öncelikli odak noktasının mod karışımı olması ve bu konsepti popüler sanatçıların şarkılarıyla analiz eden, örnekleyen ve açıklayan bir kaynak oluşturmak olması sebebiyle antoloji bir tür tartışmasına girmek yerine rock müzik çatısı altında toplanmıştır. Dördüncü bölüm çalışmanın teorik ve metodolojik içeriğinden bahseder. Mod karışımı konsepti açıklanır. Mod karışımı bir parçanın bulunduğu tonalite ve modalite dışındaki bir tonalite ve/veya modaliteden“ödünç”akor veya nota almasıdır. Çalışmanın kapsamı diyatonik dizinin yedi modunu ve armonik minör modu içerir. Bölümün devamında popüler şarkı formunu oluşturan alt ve üst unsurlar açıklanır: giriş, güfte dizesi, ön-nakarat, nakarat, geçiş bölümü, köprü; strofik form, AABA formu ve verse-chorus formu. Bölüm ayrıca analiz metodu ve tercihlerini belirtir: Antolojide yer alan kırk şarkı belirlendikten sonra notaları çıkarıldı ve MuseScore'da hazırlandı. Akorlar etiketlendi ve Roma rakamı analizinden sonra şarkıların tonları (ana modları) belirlendi. Mod karışımı, modülasyon ve secondary dominant/leading tone akor örnekleri şarkıların ilgili metinlerinde açıklandı. Akorlarla ilgili olarak iki işlev dikkate alınmıştır: nitelik ve kategori. Majör, minör, eksiltilmiş veya artırılmış akor nitelikleri, akorun karşılık geldiği gamın derecesine göre tanımlanmıştır. Kategori ise akorun armonik devre içindeki rolünü ifade eder. Temel armonik devre olan T–PD–D–T (tonic – predominant – dominant – tonic) dikkate alınmış ve biçimsel birimler de armonik bir işleve sahip olacak şekilde belirlenmiştir. Akorların Roma rakamı kimliği, akorun tonal merkezle ilişkisini gösterirken, kategorik işlevi diğer akorlarla olan ilişkisine bağlıdır. Beşinci bölüm 1966 ile 2022 yılları arasında piyasaya sürülmüş kırk şarkının analizini içerir. Şarkı ve sanatçı hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra kesitte geçen akor dizisi, ödünç alınan mod ve akor/ses ve bu akorun niteliği, fonksiyonu ve şarkının formunda konseptin geçtiği bölüm belirtilir. Altıncı bölüm kırk şarkının analizinin sonucunda ortaya çıkan istatistiklerden bahseder. En çok kullanılan ana mod, en çok ödünç alınan mod, konseptin en çok kullanıldığı şarkı bölümü, konseptlerin şarkı formlarındaki yüzdesel dağılımları, en çok ödünç alınan akor gibi bilgiler sunulur. Yedinci ve son bölüm şarkı yazarlarına tavsiyeler, gelecekteki araştırmalar için öneriler ve çalışmanın sonucunu içerir. Şarkı yazarlarına tavsiyeler bölümü altında altıncı bölümde ortaya çıkan sonuçlar kapsamında şarkı yazarlarına kullanabilecekleri tavsiyeler verilir: Mod karışımının en sık kullanıldığı formal bölüm, mod karışımı için en sık başvurulan mod, en çok etkileşime giren mod çiftleri ve en sık kullanılan ödünç akorlar belirtilir. Çalışma, gelecekteki araştırmalar için öneriler bölümünün ardından çalışmanın kısa bir özetinden de bahseden bir sonuç bölümüyle biter.
Özet (Çeviri)
This study examines mode mixture and other modal harmony concepts in Turkish rock music. It is an anthology consisting of 40 songs with original transcriptions and analyses. In the introduction part of the study, the purpose and motivation of the study are stated. The primary purpose of the study is to create a resource containing the analysis of popular music songs to be used in music theory education. Thus, listeners and students who are familiar with popular music, not classical music, which is used as an example in the music theory curriculum today, will be able to understand the theory concepts more easily. Another purpose of the study is that this source is a guide for songwriters. At the end of the chapter, the connection between musicianship and music theory and the benefits of learning music theory as a songwriter are discussed. The second chapter discusses the relationship between popular music and analysis. Although it has been studied under disciplines such as sociology, literary and cultural studies, the study of popular music under the academic field of music is a relatively new phenomenon. Popular music analysis is inherently bound to be interdisciplinary and has not yet formed a discipline in its own right as it concerns smaller parts of each of the aforementioned disciplines. Despite their interrelation, different fields of study on production, consumption, musical text, and reception have attracted varying levels of interest from scholars of different disciplines. This chapter focuses heavily on discussions of why popular music should not be analyzed with the same analysis methods applied to common practice period music. In relation to analysis tools, three arguments have been offered. First, popular music is designed for mass distribution to large and often socio-culturally heterogeneous audiences. Second, popular music is stored and distributed in unwritten media. Third, popular music can only exist in an industrial monetary economy where it has become a commodity. These arguments point out that it is impossible to evaluate popular music according to some sort of Platonic scale of ideal aesthetic values, and that notation should not be the analyst's main source material. Moreover, popular music differs from common period music in terms of representation. Western music is represented by printed music material, while popular music is represented by studio recordings and live performances. This makes it difficult to analyze popular music on the basis of classical Western music. In the last part of the chapter, the inclusion of popular music in the music theory curriculum is discussed. Thanks to this approach, it is seen that students learn music theory concepts more quickly and their participation in the course increases, while the inadequacy of popular music in terms of printed music materials and the necessity of constantly updating the samples due to the rapid consumption of popular music songs is emphasized. While the third chapter includes a brief history of Turkish Rock music, the scope of the songs in the anthology and the song selection process are stated. There are forty songs from thirty-six different artists, and these forty songs are from twenty-two different years. While twelve out of the forty songs are from Turkish rock music's golden era, the 2000s, there are fourteen songs from the 2010s, six songs each from the 2020s and 1990s and two songs from the 1960s and 1970s. The song selection process started with choosing a random artist. All of the discography has been listened to and the songs that sounded as they included an instance of mode mixture were jotted down. Next step was to pick another artist from the artist's“Fans Also Like”section on Spotify. The process was repeated and finished once there were forty songs. The two features that these thirty-six different musicians have in common are that they are Turkish, and the songs have a guitar played on the records; mostly electric guitar but there are some songs that have acoustic or classical guitar as well. The genres that these bands/musicians are identified with vary from alternative rock to indie pop, jazz, grunge, folk rock, progressive rock, Anadolu rock, alternative metal, post hardcore, industrial metal, indie rock, protest rock, psychedelic rock, hard rock, heavy metal, pop rock or simply, rock. The fact that this study's primary focus is mode mixture and to create a source that analyzes, illustrates, and explains the phenomenon with the songs of popular known artists, the entire anthology is gathered under the roof of rock music instead of going into a genre discussion. The fourth chapter comprises the theoretical and methodological content of the study. The concept of mode mixture is explained. Mode mixture is when a song“borrows”a chord or note from a tonality and/or modality other than the tonality and modality it is in. The scope of the study includes the seven modes of the diatonic scale and the harmonic minor mode. In the rest of the section, the structural elements of the popular song form and the outer forms are explained: intro, verse, pre-chorus, chorus, transition, bridge; strophic form, AABA form and verse-chorus form. The section ends by specifying the analysis method: After determining the forty songs in the anthology, they have been transcribed by ear and the notations have been prepared in MuseScore. Chords have been labeled and after a Roman numeral analysis, the keys of the songs have been finalized. Any instances of mode mixture, modulation and secondary dominant/leading tone instances have been explained in the accompanying text. Regarding the chords, two functions have been taken into consideration: quality and category. The chord qualities of major, minor, diminished or augmented have been defined with the degree of the scale to which the chord corresponds. Category, on the other hand, refers to the chord's role within the harmonic circuit. That is to say, the iv chord has a quality of minor but in the circuit, it may function as the dominant. The basic harmonic circuit, T–PD–D–T has been taken into account and if needed, formal units have been also designated to have a harmonic function: a verse section that prolongs tonic, a pre-chorus section that has a predominant function in the harmonic circuit. Roman numeric identity of the chords displays the chord's relation to the tonal center, whereas its categorical function depends on its relationship with other chords. The fifth chapter contains analyses of forty songs released between 1966 and 2022. After giving a short information about the song and the artist, the chord progressions, the borrowed mode and chord(s), the quality and function of the chord and the formal sections in which mode mixture appears are indicated. The sixth chapter talks about the statistics that emerged as a result of the analysis of forty songs. Statistics such as the most used main mode, the most borrowed mode, the formal section where the concept is used the most, the percentage distribution of the concepts in the song form, the most borrowed chord are presented. The seventh and final chapter includes recommendations for songwriters, suggestions for future research, and the conclusion of the study. Under the guidelines for songwriters' section, recommendations are given to songwriters within the scope of the results in the sixth section: The formal section where mode mixture is used most often, the most frequently used mode for mode mixture, the most interacting mode pairs, and the most frequently used borrowed chords. The study ends with a conclusion that also gives a brief summary of the study, followed by a section of recommendations for future research.