Humanitarian operations as a political tool during COVID-19 era: The case of Turkey
İnsani yardım operasyonlarının COVID-19 sürecinde politik bir araç olarak kullanılması: Türkiye örneği
- Tez No: 782162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN FERİDUN SORKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Devletler arasındaki etkileşimler tarih boyunca çeşitli şekillerde değişerek bugünkü halini almıştır. Bu bağlamda zorlayıcı ve yıkıcı etkileşimlere ek olarak yumuşak güç olarak adlandırılan etkileşim kavramı ile uluslararası siyasette bir başka enstrüman ortaya çıkmıştır. Ülkelerin insani yardım operasyonları bu yumuşak gücü arttırabilmek bakımından dikkat çekmeye başlamıştır. Bu çalışma, Covid-19'un etkilerinin en fazla gözlemlendiği 2019 ve 2022 aralığında insani yardım operasyonlarının uluslararası siyasette stratejik bir araç olarak kullanılıp kullanılamadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada Türkiye vaka çalışması olarak incelenmiştir çünkü son yıllarda çizdiği ekonomik performansa göre yürüttüğü insani yardım operasyonlarının oldukça büyük ölçekte olduğu göze çarpmaktadır. Vaka analizi aracılığı ile ikincil veri analizleri yapılarak Türkiye'nin çeşitli ekonomik göstergeleri ve insani operasyonları değerlendirilmiştir. Bulgular, Türkiye'nin küresel yumuşak güç endeksinde sıralamasını yükselttiğini göstermektedir. Bu durum, Türkiye'nincekonomik görünüm olarak kendine benzer hatta daha iyi olan ülkelerin insani operasyonlarından çok daha yoğun bir şekilde bu operasyonları yapmasıyla açıklanabilme olasılılığını ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırma, politika yapıcılar ve lojistik ve uluslararası ilişkiler alanında çalışan araştırmacılar tarafından insani yardım operasyonlarının alternatif şekillerde incelenmesine olanak verecektir
Özet (Çeviri)
Interactions between states have changed in various ways throughout history and reached their present form. In this context, in addition to coercive and destructive interactions, another instrument has emerged in international politics with the concept of interaction called soft power. Herein, the humanitarian operations of countries draw attention from the aspect of strengthening their soft power. This study aims to reveal whether humanitarian aid operations can be used as a strategic tool in international politics between 2019 and 2022, when the effects of Covid-19 are observed the most. Turkey has been examined as the case study in this research because the scale of its humanitarian operations is too large as its economic outlook is considered in recent years. By conducting case study via secondary data analysis, Turkey's various economic indicators and humanitarian operations were assessed. The findings show that Turkey has increased its ranking in the global soft power index. This could be attributed to its much more intensive humanitarian operations at the global scale than those of their counterparts (emerging countries) which indeed have similar (even better economic performance) during previous years. This research allows policymakers and scholars to examine humanitarian operations from alternative perspectives