An analysis of creative placemaking tactics in art and design-based development: Exploring the emergence of Darağaç as an art district
Sanat ve tasarım temelli gelişimde yaratıcı mekan oluşturma taktiklerinin analizi: Darağaç'ın bir sanat bölgesi olarak ortaya çıkışını araştırmak
  1. Tez No: 782183
  2. Yazar: SİMAY SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yaratıcı şehir paradigmasının son otuz yılda evrimi, yaratıcı ve kültürel ekonomi bağlamında kentsel gelişim için yer oluşturma kavramını ve sanat ve tasarımın anlamını çarpıcı biçimde değiştirmiştir. Mevcut literatürdeki çok çeşitli ekonomik düşüncelere rağmen, yaratıcı şehirler bağlamında sanat, zanaat ve tasarım yoluyla yaratıcı yer oluşturmanın nasıl işlediği belirsizliğini koruyor ve yaratıcı yer oluşturmanın sanat ve tasarım temelli gelişime nasıl katkıda bulunduğuna dair birleştirici bir perspektif şu anda eksik. Bu çalışmanın amacı, öncelikle yaratıcı mekan oluşturma sürücülerini incelemek ve kategorize etmek, ardından bu sürücülerin nasıl çalıştığını ve kentsel çevrede sanat ve tasarım temelli gelişime nasıl katkı sağladıklarını tartışmaktır. Bu çalışma, kültür, sanat ve tasarım stratejileri geliştiren İzmir ilinde yaratıcı sınıf taban inisiyatifleri tarafından bunun nasıl uygulandığını araştırmaktadır. Metodoloji üç adım üzerine inşa edilmiştir: 1) çerçeve analizi, 2) sanat ve tasarım temelli geliştirme ve yaratıcı mekan oluşturma üzerine mevcut araştırmaların eleştirel meta incelemesi ve 3) İzmir, Türkiye'de gelişmekte olan bir sanat bölgesi olan Darağaç'ta sürücüleri araştıran bir saha çalışması. Saha çalışması, saha ziyaretleri, görsel haritalamalar, yaratıcı sınıfa ulaşmak için kartopu örnekleme kullanımı ve yapılandırılmış anket çalışmasından oluşmaktadır. Bulgular, sanat ve tasarım temelli gelişmeler için bir dizi yaratıcı yer oluşturma sürücüsü önermekte ve yerelleştirilmiş girişimlerin yaratıcı şehir çerçevesine entegrasyonu için gelecekteki politikalar için çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The evolution of creative city paradigm in the last three decades has dramatically changed the notion of placemaking and the meaning of art and design for urban development in the creative and cultural economy context. Despite the vast range of economic considerations in the current literature, how creative placemaking through arts, crafts, and design -- in the context of creative cities -- remains unclear, and a unifying perspective of how creative placemaking contributes to art and design-based development is currently lacking. The purpose of this study, firstly, was to examine and categorize the creative placemaking drivers, and then, was to discuss how these drivers work and how they contribute to art and design-based development in the urban environment. This study investigates how this is implemented by the creative class grassroots initiatives in the city of Izmir, which is developing culture, art, and design strategies. The methodology is built on three steps: 1) framework analysis, 2) critical meta review of current research on art and design-based development and creative placemaking, and 3) a field study exploring drivers in an emerging art district, Darağaç, in Izmir, Turkey. The field study is composed of site visits, visual mappings, use of snowball sampling for reaching the creative class and structured survey. The findings suggest a set of creative placemaking drivers for art and design-based developments, and also present implications for future policies on integrating the localized initiatives into the creative city framework.