Kamusal alanda sanatta siyasi sınır kavramı
The concept of political boundary in art in the public space
  1. Tez No: 782184
  2. Yazar: ELİF YAZGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU NALAN SÜLÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kamusal alan, özünde herkes tarafından erişilebilir olandır. Özel alanın dışında, ortak olanı işaretlemektedir. Kamu terimi, halka ait oluşunu betimlerken, ortada bir devlet oluşunun da sinyallerini vermektedir. Bu alanlar çeşitli yasalar ile korunurken, halka hizmet ve yarar amaçlanır. Kamusal alanlar kültürleşmeyi sağlamaktadır. Ve bu bölgelerde gerçekleşen sanat etkinlikleri de kültürü zenginleştiren unsurlardandır. Özel bir çaba gerektirmeksizin sanatı halka ulaştırır. Devlet ve ortak alan kavramlarında buluşan bir kamusal alan örneği; siyasi sınırlardır. Devletler, ekonomik, siyasi, askeri, idari, tarihi unsurlar sebebiyle çeşitli amaçlara hizmet eden bölgelere sahiplik ederler. Bu siyasi bölgeler, bayraklarla temsil edilen ülkelerdir. Ülkeler arasındaki ilişki dinamiği, aradaki fiziksel sınır üzerinde etkilidir. Tez kapsamında, kamusal alan sayılan siyasi sınır bölgelerine yapılmış sanat yapıtlarından altı örneklem seçilmiştir. Sanat eserlerinin teknik yapısı ile siyasi sınırın bulunduğu bölge arasındaki ilişki incelenmiştir. Altı farklı siyasi sınır: Ukrayna-Polonya, Amerika Birleşik Devletleri-Meksika, İsrail-Filistin, Güney Kore-Kuzey Kore, Doğu Almanya-Batı Almanya ve İspanya-Fas olmakla birlikte, eser üreten sanatçılar Joroslaw Koziara, Richard Lou, JR, EL-SEED, Keith Haring ve BLU şeklinde sıralanmaktadır. Eserler teknik açıdan çeşitlilik içermektedir: Yeryüzü Sanatı, Enstalasyon, Mural, Fotoğraf. Askeri bölge statüsünde olan siyasi sınırlar, kamusal alanda sanat bağlamında değerlendirilmiştir. Tezin birinci bölümünde, kamusal alan, kavramsal sanat tanımları yapılırken, bir kamusal alan olan siyasi sınırların, kavramsal sanat ile ilişkisi kurularak giriş yapılmıştır. Siyasi sınırlar, alışılageldik kamusal alan tanımının aksine, sanatın kavramsallaştığı mekanlardır. İkinci bölümde, eserler, siyasi sınırların oluşumları ve günümüzdeki varoluşlarının eser ve sanatçı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise tez kapsamında, kişisel uygulama çalışmaları yer almaktadır. Siyasi sınır kavramı üzerine farklı disiplinlerde üretilmiş çalışmalar bulunmaktadır. Sonuç olarak sınırlar ve eserler arasında, teknik ve estetik bağlamda çözümlemelere ulaşılmıştır. Günümüzde çeşitli siyasi sınırlarda, tepkisini sanat ile gösteren sanatçı gruplarının varlığı bulgusu, tezin sağladığı en büyük kazanımlardan biri olmuştur. Oluşturulan tez için kütüphane kaynakları, internet kaynakları, çeşitli makale, tez ve sanatçı eser incelemelerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public space is essentially that which is accessible to everyone. It marks the common, outside the private sphere. While the term“public”describes that it belongs to the people, it also signals that there is a state in the middle. While these areas are protected by various laws, they are intended to serve and benefit the public. Public spaces provide acculturation. And the art activities that take place in these areas are among the elements that enrich culture. It brings art to the public without requiring a special effort. An example of a public space that meets the concepts of state and common space is political borders. States have territories that serve various purposes due to economic, political, military, administrative and historical factors. These political regions are countries represented by flags. The relationship dynamic between countries has an impact on the physical border between them. Within the scope of the thesis, six samples of artworks made in political border regions, which are considered public spaces, were selected. The relationship between the technical structure of the artworks and the region of the political border is analyzed. Six different political borders: Ukraine-Poland, United States-Mexico, Israel-Palestine, South Korea-North Korea, East Germany-West Germany and Spain-Morocco, and the artists who produced artworks are Joroslaw Koziara, Richard Lou, JR, EL-SEED, Keith Haring and BLU. The works are technically diverse: Land Art, Installation, Mural, Photography. Political borders with the status of military zones are evaluated in the context of art in public space. In the first part of the thesis, while defining public space and conceptual art, political borders as a public space are introduced by establishing their relationship with conceptual art. Contrary to the conventional definition of public space, political borders are spaces where art is conceptualized. In the second chapter, the works, the formation of political borders and the impact of their current existence on the work and the artist are analyzed. In the third chapter, personal practice studies are included within the scope of the thesis. There are works produced in different disciplines on the concept of political borders. As a result, analyses have been reached between borders and works in the technical and aesthetic context. Today, the finding that there are groups of artists who react to various political borders with art has been one of the greatest achievements of the thesis. For the thesis, library resources, internet resources, various articles, theses and artist work reviews were utilized.