Fen bilgisi öğretmen adaylarının biçimlendirici değerlendirme etkinlikleri ile harmanlanmış araştırma sorgulama yöntemiyle ilgili pedagojik alan bilgilerinin geliştirilmesi
Developing pre-service science teachers' pedagogical content knowledge about formative assessment embedded scientific inquiry method
- Tez No: 782185
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ATEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 552
Özet
Bu çalışmanın amacı biçimlendirici değerlendirme etkinlikleri ile harmanlanmış araştırma sorgulama yöntemi ile ilgili hazırlanan eğitim uygulaması ile fen bilgisi öğretmen adaylarının bu konudaki bilgi ve anlayışlarının nasıl değiştiğini incelemektir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modelinde tasarlanmıştır. Katılımcılar“Fen Öğretimi-2”dersini alan 15 fen bilgisi öğretmen adayından oluşmaktadır. Hazırlanan eğitim uygulamaları Fen Öğretimi-2 dersi kapsamında uzaktan eğitim platformu temelinde 15 öğretmen adayına uygulanmış ve online olarak veriler toplanmıştır. Öğretmen adaylarına biçimlendirici değerlendirme etkinlikleri ile harmanlanmış araştırma sorgulama yöntemi ile ilgili uygulanan eğitim kuramsal çerçeve ve uygulamalı etkinliklerden oluşmaktadır. Çalışma süresince bilgi ve görüş formları, görüşme formu, mikro öğretim gözlem formu ve araştırmacı günlüğü veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde nitel veri analiz yöntemlerinden betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Nitel veri analizi sonucuna elde edilen bulgulara göre, biçimlendirici değerlendirme etkinlikleri ile harmanlanmış araştırma sorgulama yöntemi ile ilgili hazırlanan eğitim uygulamasının fen bilgisi öğretmen adaylarının araştırma sorgulamayı kullanabilmeye yönelik bilgilerini, araştırma sorgulama hakkındaki anlayışlarını, biçimlendirici değerlendirmeye yönelik bilgi ve görüşlerini geliştirdiği belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının biçimlendirici değerlendirme etkinlikleri ile desteklenmiş araştırma sorgulama yöntemi ile bir öğretim sürecini planlama ve uygulama düzeyleri çoğunlukla yeterli düzeye ulaşmıştır. Son olarak, fen bilgisi öğretmen adayları biçimlendirici değerlendirme etkinlikleri ile harmanlanmış araştırma sorgulama yöntemini anlamlı öğrenmede ve öğrencilerin ilgisini çekmekte faydalı bulduklarını ve ilerde öğretmen olduklarında bu yönteme derslerinde yer vereceklerini belirtmişlerdir. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgular güncel alan yazın desteği ile derinlemesine tartışılmış ve araştırmacılar ile eğitimcilere çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how the knowledge and understanding of pre-service science teachers have changed after participating in an educational practice which is about the formative assessment activities embedded scientific inquiry method. This study was designed in the case study model, which is one of the qualitative research metods. Participants consisted of 15 pre-service science teachers who took the“Science Teaching-2”course. The eduational practice was applied to 15 teacher candidates on the basis of distance education platform within the scope of Science Teaching-2 course and data were collected online. The eduational practice about the formative assessment activities embedded scientific inquiry method consists of theoretical framework and practical activities. During the study, information and opinion forms, an interview form, microteaching observation form and researcher's diary were used as data collection tools. In the analysis of the obtained data, descriptive analysis and content analysis were used. According to the findings obtained as a result of the qualitative data analysis, it was determined that the eduational practice about the formative assessment activities embedded scientific inquiry method improved the knowledge of pre-service science teachers on using inquiry, their understanding of inquiry, their knowledge and views on formative assessment. Pre-service teachers' levels of planning and implementing a teaching process with the scientific inquiry method with embedded formative assessment activities are mostly high. Finally, pre-service science teachers stated that they found the scientific inquiry method with integrated formative assessment activities useful for meaningful learning and attracting students' attention, and that they would include this method in their lessons when they become teachers in the future. The findings obtained at the end of the study were discussed in depth with the support of current literature and various suggestions were made to researchers and educators.