Arbitration in merger & acquisition transactions
Şirket birleşme ve devralma işlemlerinde tahkim
- Tez No: 782203
- Danışmanlar: PROF. DR. LOUKAS A. MISTELIS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Queen Mary University of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Birleşme ve devralma işlemleri geçtiğimiz on yıllar zarfında gerek sayı, gerekse de hacim olarak dünya çapında ciddi bir artış göstermiştir. Bu artışa istinaden, birleşme ve devralma işlemlerine ilişkin uyuşmazlıklar sıklıkla, tarafların diledikleri hakemleri seçme ve süreci ihtiyaçları doğrultusunda uyarlama serbestileri doğrultusunda esnek olan, karşılıklı mutabakata dayanan ve özel bir mekanizma olan tahkime konu olmaktadır. Bu tez çalışmasıyla güdülen amaç, birleşme ve devralma işlemlerine ilişkin uzun ve karmaşık süreçte doğan uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözümünün tercih edilmesini ele almak ve incelemektir. Bu nedenle, birleşme ve devralma işlemlerine yönelik tahkim, işlem esnasında her bir uyuşmazlığın ele alınması hususunda bir takım zorluklarla karşılaşmaktadır; bu çalışma, söz konusu zorlukların bir kısmının altını çizmeyi hedeflemektedir. Tez çalışması kapsamında birleşme ve devralma işlemlerine yönelik tahkim çerçevesinde karşılaşılan iki ana sorun ele alınmaktadır. Bunlardan ilki, birleşme ve devralma işlemleri esnasında yürütülen paralel yargılamaların birleştirilmesindeki taraf iradesi sorunudur; diğer problem ise tarafların, birleşme ve devralma işlemlerinin tamamlanmasının ardından“temlik”veya“intikal”çerçevesinde tahkim anlaşmalarını/maddelerini geçerli kılan taraf iradesidir. Bu tez çalışmasının benimsediği yaklaşım, konunun akademik açıdan incelenmesinin uzun ve karmaşık birleşme ve devralma sürecinin birden fazla safhasının ayrıştırılması yoluyla en iyi şekilde gerçekleştirilebileceği ve bu safhaların ayrı ayrı ele alınmasının en kapsamlı sonuca ulaşmak açısından verimli olup olmayacağı önerisini sunmaktır. Birleşme ve devralma işlemlerinin farklı safhalarının ayrıştırılarak incelenmesinin ardından, farklı birleşme ve devralma safhalarından doğan olası uyuşmazlıklar bakımından yürütülecek tahkim sürecinin mahiyeti ve işlevi incelenmiştir. Tahkim yoluna başvurulmasının tarafların bir işleme yönelik iradelerinin içeriğinin netleştirilmesine yönelik fikir verdiği ve vermesi gerektiği de ileri sürülmektedir. Birleşme ve devralma işlemlerinin safhaları ve kritik aşamaları düzenlenirken paralel yargılamaların getirdiği sorunların derinliği de artmaktadır. Bu zengin arka plan doğrultusunda, tahkimde konsolidasyona gidilmesinin ardında yatan mantığın farklı alternatif uyuşmazlık çözümlerine (AUÇ) yönelik maddeler hakkında da pragmatik bir uygulama alanı bulabileceği fikrini doğurmaktadır. Birleşme ve devralma işlemlerine yönelik tahkimde taraf iradesinin yaygın bir şekilde uygulama alanı bulması, bağlayıcı etkisi olmayan söz konusu farklı AUÇ yöntemleri karşısında test edilecektir. Birleşme ve devralma işlemlerindeki konsolidasyon konusunda, sadece tarafların güttüğü amaca odaklanılmamasının gerektiği, ancak akademik alanda ve uygulamada yaşanan yakın zamanlı doktrinsel gelişmeler doğrultusunda birleşme ve devralma işlemlerinin farklı safhalarında gündeme gelen ilgili bulgulara yoğunlaşılmasının da kaçınılmaz olduğu tartışılacaktır. Taraf iradesinin tespit edilmesine ilişkin olarak ortaya atılan farklı görüşler, ilgili taraf iradesi teorileriyle birlikte irdelenmektedir. Tahkim anlaşmalarının devrine ilişkin taraf iradesinin taşıdığı özel önem temlik ve intikal açısından incelenmiştir. Çeşitli yayınlarda özetlenen mevcut kural ve yaklaşımlar sorgulanacak ve paralel yargılamaların birleştirilmesi çerçevesinde benimsendiği gibi, dikkatini bulguların akıcılığına yönelten yaygın yaklaşım lehine, bunların birleşme ve devralma işlemlerine kendiliğinden uygulanması aleyhindeki argümanlar sunulacaktır. Bu çalışma tahtında, birleşme ve devralma işlemlerinde tahkime başvurulmasının giderek yaygınlaşması göz önünde bulundurulduğunda mevcut düzenlemelerin buna uygun olup olmadığını irdelerken, bu alanda karşılaşılan eksikliklerin ve tutarsızlıkların ileride nasıl düzeltilebileceğine yönelik önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Merger and acquisition (M&A) transactions have increased dramatically both in number and volume around the world in the last decades. Further to these increases, disputes regarding M&A transactions are often referred to arbitration as a consensual and private mechanism which is flexible, given the freedom of the parties to select arbitrators and to adjust the process according to their needs. This study undertakes to address and examine the long and complex processes in merger and acquisition transactions in light of the emerging preference for utilising arbitration in disputes arising therein. Therefore, M&A arbitration faces certain difficulties in coping with every dispute during the transaction, a number of which the author seeks to underline. In the thesis, two main problems of arbitration in M&A Transactions have been covered. Firstly, the problem of consent in consolidation of parallel proceedings during M&A transactions, and, secondly, parties consent validating arbitration agreements/clauses in“assignment”or“succession”after M&A transactions have been completed. The very approach of the thesis proposes whether academic analysis of the subject matter can be best conducted by separation along the many phases of the long and complex process of M&A and whether it is fruitful to examine these phases individually to obtain the greatest insight. Following the dissection of the different phases of M&A transactions, the nature and operation of arbitration in possible disputes arising out of different phases of M&A has been studied. It is also argued that the utilisation of arbitration will and should provide some ideas toward clarifying the content of consent of parties to a transaction. In demarcating the phases and critical stages in M&A transactions, perspective of the problems posed by parallel proceedings is enhanced. Developing on this rich background, argument develops the idea that the logic of consolidation in arbitration and can have pragmatic application to different alternative dispute resolution (ADR) clauses too. The expansive application of consent in M&A arbitration will be tested against those different ADR methods which do not have a binding effect. On the subject of consolidation in M&A transactions, it will be argued that it is necessary not only to focus on the intention of parties, but it is also unavoidable to concentrate on surrounding relevant facts arising in different phases of M&A transactions, given the recent doctrinal developments in academia and practice. Diverging views which have emerged in order to determine consent are explored alongside their respective theories of consent. The specific importance of consent in the transfer of arbitration agreements has been examined in respect of assignment and succession. The existing rules and approaches outlined in many publications will be challenged, and arguments against their automatic application in M&A transactions will be presented in favour of an expansive approach paying attention to the fluency of facts, similar to that employed in consolidation of parallel proceedings. In examining whether current regulation is suitable given the popular emergence of M&A arbitration, the author will propose how deficiencies and inconsistencies in the area can be rectified looking forward in the form of guidelines.