Ömer Fevzi Mardin'in hayatı, eserleri ve tasavvuf anlayışı
Umar Favzi Mardin's life, works and sufism
- Tez No: 782262
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ÖZKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
1293/ 1878'de Osmanlı'nın son döneminde dünyaya gelmiş olan Ömer Fevzi Mardin, 1953'te yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak vefat etmiştir. Ömer Fevzi Mardin gerek Osmanlı döneminde gerekse Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda birçok görevde yer almıştır. Askeriyeden emekli olduktan sonra manevî hayatında derinleşmek için tasavvufa intisab etmiştir. İntisab etmiş olduğu Arusiyye tarikatının pîri Abdüsselam el-Esmer'in takipçisi ve şeyh Küçük Hüseyin Efendi'nin rahleyi tedrisinden geçmiştir. Edinmiş olduğu tasavvufî tecrübe ve bilgileri eserlerine yansıtmış, geride kırk biri Türkçe, ikisi de İngilizce olmak üzere kırk üç eser bırakmıştır. Bu çalışmada Ömer Fevzi Mardin'in hayatı, eserleri ve eserlerinden yola çıkarak tasavvufî görüşleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda birinci bölümde Mardin'in biyografisi ve kaleme almış olduğu eserleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Fevzi Mardin'in eserlerinden hareketle tasavvufi düşünce dünyası derç edilmiştir. Bu bölümde tasavvuf ilminin hakîkatine dair temel yaklaşımlar, seyr ü sülûk eğitimi, tasavvufî hayatın tahalluk boyutu, insanın içtimaî sorumlulukları ve tasavvufî bilginin imkânı konularına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Umar Favzi Mardin, who was born in the Ottoman Empire in 1293 AH/1878 CE, died in 1953 in the newly established Turkish Republic. Starting his life by receiving military training, Umar Favzi Mardin took part in many duties both in the Ottoman Empire and in the early years of the Republic of Türkiye. After retiring from the military, he joined Sufism to deepen his spiritual side.He went through the education of the Arusiya sheikhs Abdassalam al-Asmar and Kücük Huseyin Efendi, whom he was affiliated with, and reflected his military and spiritual experience and knowledge in his works. He left behind 43 works, 41 in Turkish and two in English. This study presents Umar Favzi Mardin's life and works and, based on these works, his Sufi views. In this context, the first part consists of Mardin's biography and information about the works he has written. The second part discloses his world of Sufi thoughtsbased on his works. In addition, this part includes the basic approaches to the true Sufi teachings, the training of sayr sulûk, the tahalluk dimension of a Sufi life, a person's social responsibilities and the possibility of Sufi knowledge.