Üniversite öğrencilerinde affetme: Bilişsel duygu düzenleme, empatik eğilim ve özür dilemenin rolü
Forgiving in university students: The role of cognitive emotion regulation, empatic tendency and apology
- Tez No: 782261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLAL ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı empatik eğilim, bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve özür dilemeye yönelik tutumun üniversite öğrencilerinin kişiler arası ilişkilerde affetme düzeylerini ne düzeyde yordadığının incelenmesidir. Bununla birlikte, üniversite öğrencilerinin özür dilemeye yönelik tutumlarını ölçmeyi hedefleyen güvenirlik ve geçerlik düzeyleri yüksek olan ölçme aracı geliştimek ve bu öğrencilerin empatik eğilimlerinin, bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin, özür dilemeye yönelik tutumlarının ve kişiler arası ilişkilerde affetme düzeylerinin cinsiyete göre faklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi de araştırmanın diğer amaçlarıdır. Bu amaçlar doğrultusunda ölçek geliştirme çalışması için iki farklı gruptan toplam 535 kişiden veri toplanmıştır. Elde edilen veriler ile ölçeğe ilişkin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yürütülmüştür. Çalışmanın diğer amaçları doğrultusunda Mersin Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 629 (414 kadın ve 215 erkek) üniversite öğrencisinden“Kişisel Bilgi Formu”nun yanı sıra“Kişilerarası İlişkilerde Affetme Ölçeği (KİAÖ)”,“Özür Dilemeye Yönelik Tutum Ölçeği (ÖDYTÖ)”,“Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ)”,“Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ)”aracılığı ile veriler toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, özür dilemeye yönelik tutumları ölçmeyi amaçlayan ölçme aracının geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu görülmektedir. Bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden yıkım ve düşünceye odaklanma kadın ve erkek katılımcılar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Ayrıca üniversite öğrencilerinin empatik eğilimleri ve özür dilemeye yönelik tutumları kadın ve erkek katılımcılar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Üniversite öğrencilerin kişiler arası affetme düzeylerinde ise cinsiyete göre bir farklılaşma olmadığı görülmektedir. Empatik eğilim, özür dilemeye yönelik tutum ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden olan kendini suçlama, pozitif tekrar odaklanma, pozitif yeniden gözden geçirme ve yıkımın üniversite öğrencilerinin kişiler arası ilişkilerde affetme düzeylerini anlamlı biçimde yordadıkları görülmektedir. Elde edilen bu bulgular teorik ve ampirik bilgiler ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine to what extent empathic tendency, cognitive emotion regulation strategies and attitude towards apology predict the level of forgiveness in interpersonal relationships of university students. In line with this purpose, the other purpose of the study is to develop a valid and reliable measurement tool that aims to measure the attitudes of individuals towards apologizing. In addition, another aim of the study is to examine whether university students' empathic tendencies, cognitive emotion regulation strategies, attitudes towards apology, and levels of forgiveness in interpersonal relationships differ according to gender. In line with these purposes, data were collected from a total of 535 individuals from two different groups for the scale development study. Validity and reliability studies of the scale were carried out with the obtained data. In line with the other purposes of the study, in addition to the“Personal Information Form”“Forgiveness Scale in Interpersonal Relationships (SFIR)”,“Attitudes Towards Apologizing Scale (ATAS)”,“Empathic Tendency Scale (ETS)”,“Cognitive Emotion Regulation Scale (CERQ)”collected through. The sample of the study consisted of 629 (414 female and 215 male) undergraduate students enrolled at Mersin University. According to the research findings, it is seen that the measurement tool aiming to measure attitudes towards apologizing is a valid and reliable measurement tool. catostrophizing and rumination, which are cognitive emotion regulation strategies, show statistically significant differences between male and female participants. In addition, university students' empathic tendencies and attitudes towards apology show statistically significant differences between male and female participants. It is seen that there is no difference according to gender in the interpersonal forgiveness levels of university students. It is seen that self-blame, positive refocusing, positive reapraisal, catostrophizing, which are among the strategies of empathic tendency, attitude towards apology, and cognitive emotion regulation, significantly predict the level of forgiveness in interpersonal relationships of university students. These findings are discussed in the light of theoretical and empirical information.