Meslek, eğitim düzeyi ve cinsiyet açısından sınıf öğretmenliğine yönelik toplumsal cinsiyet algısının incelenmesi
Investigation of the perception of gender for classroom teacher in terms of profession, education level and gender
  1. Tez No: 782263
  2. Yazar: AYŞEGÜL YELKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE AYŞE BALCI KARABOĞA, DOÇ. DR. NEZAKET BİLGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenliğine yönelik toplumsal cinsiyet algısı araştırılmaktadır. Araştırmada önce“Sınıf Öğretmenliğine Yönelik Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği”ölçeği geliştirilmiştir. Araştırma kapsamında ikinci olarak farklı meslek, eğitim düzeyi ve cinsiyetten bireylerin sınıf öğretmenliğine yüklediği toplumsal cinsiyet algısı araştırılmışıtır. Ölçeğin geçerlilik ve güvenirlik ile ilgili çalışmaları yapılmıştır. Ölçeğin ön deneme formuyla yapılan geçerlilik çalışmalarında KMO değeri 0,889 olarak belirlenmiş ve elde edilen bu değerle veri setinin oldukça iyi bir şekilde faktörlenebildiği sonucuna ulaşılmıştır. Ölçekten üç faktörlü bir yapı elde edimiş olup birinci faktörün faktör yükleri -0,569 ile 0,726, ikinci faktörün faktör yükleri 0,543 ile 0,698, üçüncü faktörün faktör yükleri 0,491 ile 0,683 aralığında olduğu tespit edilmiştir. Ölçeğin faktörlerinin isimleri ise iletişim ve işbirliği, mesleğin cinsiyeti ve öğretmenlik becerileri olarak belirlenmiştir. Ölçeğin güvenirlik çalışmalarında ise ölçeğe ait standartlaşmış değerler 0,26 ile 0,78 aralığında değişmekte olup tüm maddelere ilişkin hesaplanan t değeri anlamlı çıkarak ölçeğin bütün maddelerinin ayırt edici olduğu bilgisi elde edilmiştir. Katılımcıların mesleği, eğitim düzeyive cinsiyetinin sınıf öğretmenliğine yönelik toplumsal cinsiyet algılarına yansıyıp yansımadığı incelemek üzere yapılan analizler sonucunda bu değişkenlere göre katılımcıların sınıf öğretmenliğine yönelik toplumsal cinsiyet algılarında farklılaşma olmadığı görülmüştür. Veri seti toplam puan ve değişkenlere göre analiz edildiğinde elde dilen sonuçların değişkenlere göre farklılaşmadığı bilgisine ulaşılmıştır.Bütün katılımcılarda ve değişkenlere göre alt örneklem gruplarında“iletişim ve işbirliği”ve“mesleğin cinsiyeti”altboyutlarında katılımcıların kadın öğretmen seçeneğine yöneldikleri,“öğretmenlik becerileri”alt boyutunda ise de hem erkek hem kadın öğretmen tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the perception of gender towards primary school teaching is investigated. In the research, firstly, the scale of“Gender Perception Scale for Primary School Teaching”was developed. Secondly, the gender perception that individuals from different professions, education levels and genders impose on classroom teaching was investigated within the scope of the research. Studies on the validity and reliability of the scale were carried out. In the validity studies conducted with the pre-trial form of the scale, the KMO value was determined as 0.889 and it was concluded that the data set could be factored quite well with this value. A three-factor structure was obtained from the scale, and the factor loads of the first factor were between -0.569 and 0.726, and the factor loads of the second factor were 0.543. 0.698, factor loads of the third factor were found to be between 0.491 and 0.683. The names of the factors of the scale were determined as communication and cooperation, gender of the profession and teaching skills. In the reliability studies of the scale, the standardized values of the scale ranged from 0.26 to 0.78, and the t value calculated for all items was significant, and it was learned that all items of the scale were distinctive. As a result of the analyzes carried out to examine whether the profession, education level and gender of the participants are reflected in their gender perceptions towards classroom teaching, it was seen that there was no differentiation in the gender perceptions of the participants according to these variables. When the data set was analyzed according to the total score and variables, it was found that the results obtained did not differ according to the variables. In all participants and sub-sample groups according to the variables, in the sub-dimensions of“communication and cooperation”and“gender of the profession”, the participants turned to the female teacher option, and in the sub-dimension“teaching skills”. It was concluded that they preferred both male and female teachers.