Türkiye'deki konservatuvarların opera-şan eğitim niteliğinin eğitimcilerin ve öğrencilerin görüşleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of the opera-vocal education of conservatories in Türkiye with the opinions of educators and students
  1. Tez No: 782266
  2. Yazar: ÖZLEM YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖMÜR MUNZUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma ile Türkiye'de bulunan konservatuvarların opera-şan bölümlerinin eğitim niteliğinin eğitmenlerin ve öğrencilerin görüşleriyle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma yarı yapılandırılmış anket görüşmesiyle yapılmış olup nitel veri yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu araştırmaya 12 alan eğitmeni ve 12 öğrenci gönüllü olarak katılmışlardır. Araştırma içerisinde müzik eğitimi, ses eğitimi, ses sağlığı, konservatuvarların fiziki koşulları, eğitmenlerin ve öğrencilerin beklentileri vb. konular değerlendirilmiştir. Verilerin analiz programında NVIVO 11 yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the educational quality of opera-singing departments of conservatories in Turkey with the opinions of instructors and students. This research was conducted with a semi-structured questionnaire interview and analyzed with qualitative data method. Twelve field instructors and 12 students voluntarily participated in this research. In the research, topics such as music education, vocal education, vocal health, physical conditions of conservatories, expectations of instructors and students, etc. were evaluated. NVIVO 11 software was used in the data analysis program.