Encapsulation of olive leaf extract by double emulsion method
Zeytin yaprağı özütünün ikili emülsiyon metoduyla enkapsülasyonu
  1. Tez No: 782317
  2. Yazar: DEMET SÖNMEZLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET GÜLÜM ŞÜMNÜ, PROF. DR. SERPİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Zeytin yaprağı, zeytin ve zeytinyağı üretiminde atık ürün olarak elde edilmektedir. Zeytin yaprağında bol miktarda bulunan biyofenollerin sağlık açısından faydalı oldukları bir çok çalışmada gösterilmiştir ve bunlar diyet takviyelerinde, nutrasötiklerde veya fonksiyonel gıda bileşenlerinde kullanılabilirler. Ancak biyofenollerin ısıya, ışığa, okside edici maddelere karşı olan duyarlılığı, biyoyararlılıklarının arttırılması için enkapsülasyon gibi çeşitli yöntemlerin geliştirilmesini gerekli kılmıştır. Bunun yanısıra enkapsülasyon, zeytin yaprağı özütünün sahip olduğu istenmeyen duyusal özellikleri maskeleme potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada ikili emülsiyon yöntemi aktif maddeye sağladığı koruyucu etki ve salınım üzerinde sağladığı kontrol dolayısıyla tercih edilmiştir. Farklı bezelye unu konsantrasyonlarının (%15, %20, %25) ve homojenizasyon yöntemlerinin (yüksek hızlı homojenizasyon, ultrasonikasyon) emülsiyon özellikleri üzerine olan etkisi incelenmiştir. Zeytin yaprağı özütünün suda çözünebilir olduğu göz önüne alınarak S/Y/S tipi ikili emülsiyonlar kullanılmıştır. Hazırlanan emülsiyonların karakterizasyonu için partikül boyutu ve dağılımı, reolojileri, enkapsülasyon verimleri, stabiliteleri, mikroskop görüntüleri ve salım hızları incelenmiştir. Çalışma sonucunda, bezelye unlarının beklenildiği üzere dış fazda emülgatör görevi gördüğü ve emülsiyonların stabilitesine katkıda bulunduğu gözlemlenmiştir. Emülsiyonların hem anlık stabilitesinin hem de depolama sırasında stabilitelerinin viskozite ve partikül boyutlarıyla ile ilişkili olduğu görülmüştür. Bezelye unu konsantrasyonunun %15'ten %25'e yükseltilmesi, yüksek hızlı homojenizasyon yöntemi ile hazırlanan ikili emülsiyonların stabilitesinde %25, ultrasonikasyon yöntemi ile hazırlanan emülsiyonlarda ise %30'luk bir artışa sebep olmuştur. %25 un konsantrasyonu ile hazırlanan emülsiyonların, yüksek viskoziteye ve daha küçük parçacık boyutlarına sahip olmaları nedeniyle daha yüksek stabiliteye sahip oldukları görülmüştür. Aynı zamanda depolama sıcaklığının da stabiliteye etkisi olmuştur. Emülsiyonlar 20°C'de depolandıklarında, 4°C'ye kıyasla daha hızlı bozulma göstermişlerdir. %15 bezelye unu kullanılan emülsiyonlarda viskozitenin daha düşük olmasından dolayı bu etki daha belirgin bir şekilde görülmüştür. Ultrasonikasyon uygulanması emülsiyonların ortalama parçacık büyüklüğünü düşürmemiştir. Yüksek hızlı homojenizasyon ve ultrasonikasyon ile hazırlanan ikili emülsiyonlar için ortalama enkapsülasyon verimliliği %88.3 ve %85.9 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, unların zeytin yaprağı özütünün ikili emülsiyon yöntemiyle enkapsülasyonunda başarılı bir şekilde kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Olive leaves are obtained as a waste product in olive and olive oil production. Biophenols, abundantly found in olive leaves, has well-known health benefits and can be used in dietary supplements, nutraceuticals, or functional food ingredients. However, the sensitivity of biophenols to heat, light and oxidizing agents necessitates the development of various methods, such as encapsulation, to increase their bioavailability. Undesired sensorial properties of the extract can also be masked by encapsulation. In this study, double emulsions were preferred as an encapsulation method owing to the protective effect it provides to the active substance and the control over its release. W/O/W type of double emulsions was prepared considering the water solubility of olive leaf extract. The effect of different pea flour concentrations (15%, 20%, 25%) and different homogenization methods (high-speed homogenization, ultrasonication) on emulsion properties was experimented. The prepared emulsions were characterized with respect to their particle size, rheology, encapsulation efficiency, stability, optical images and release behavior. As hypothesized, flours acted as emulsifiers in the outer aqueous phase to increase the stability of emulsions. It was observed that both the long-term and instant stability of emulsions were correlated with the viscosity and particle size. Increasing pea flour concentration from 15% to 25% resulted in a 25% increase in the stability of double emulsions prepared with high-speed homogenization (HSH) and a 30% increase in emulsions prepared with ultrasonication (US). The higher stability of emulsions prepared with 25% was due to their higher viscosity and smaller particle size. Storage temperature also affected the stability of emulsions as emulsions stored at 20°C showed faster degradation compared to 4°C. Moreover, due to the lower viscosity, this effect was more prominent in emulsions in which 15% pea flour was employed. US treatment did not decrease the average particle size of emulsions. Average encapsulation efficiency values for double emulsions prepared with HSH and US were 88.3% and 85.9%, respectively. As a result, pea flours could be used to encapsulate olive leaf extract successfully with high encapsulation efficiencies by using double emulsion method.