Çocuk edebiyatında fantastik kurgu incelemeleri: Harry Potter örneği
In children's literature a review on the fantasy genre: Harry Potter example
  1. Tez No: 782316
  2. Yazar: GİZEM EMİNE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA DUMANLI KADIZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Fantastik; kaynağı mitlere dayanan, reel ve irreel düzlemleri içinde barındıran kurgusal bir türdür. Olayların ve uzamların gerçekliği konusunda kesin bir kanıya varılamaması durumu olan kararsızlık, fantastiğin en önemli belirleyicisidir. Fantastik edebiyat, Aydınlanma Çağı'yla beraber akılcılığa karşı duran yazınsal bir tür olarak ortaya çıkar. Fransız yazar Cazotte'un“Âşık Şeytan”adlı eseri fantastik tür romanın ilk örneği olarak kabul edilmektedir. 18. yüzyılda ise William Beckford'un“Vathek”adlı eseri, İngiliz edebiyatında fantastik türün temelini oluştururken 19. yüzyılda E.T.A. Hoffman Alman edebiyatında fantastik türün özelliklerini taşıyan eserler verir. Sanayi devrimiyle teknolojinin gelişmesi, modern anlamda fantastiğin oluşmasını sağlar. Lewis Carroll'ın“Alice Harikalar Diyarında”adlı çocuk romanı bu bağlamda modern fantastiğin örneklerinden biridir. 20. yüzyıl sonrasında J.K. Rowling'in“Harry Potter”serisini kaleme almasıyla fantastik edebiyatın popülerliği artarak sınırları genişler. Bu çalışmada da çocuk edebiyatı eserleri arasında yer alan J.K. Rowling'in“Harry Potter”serisini fantastik kurguları inceleme teorisine göre incelemek amaçlanmaktadır. Nitel bir araştırma olan bu çalışmada veri toplama tekniği olarak belge tarama yöntemi, verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Basit seçkisiz örneklem yöntemiyle seçilen J.K. Rowling'in“Felsefe Taşı”,“Sırlar Odası”,“Azkaban Tutsağı”,“Ateş Kadehi”,“Zümdürüanka Yoldaşlığı”,“Melez Prens”,“Ölüm Yadigârları”adlı telif eserleri; insanlar-kişiler, kaçış ve uzaklaşma, uzam (zaman ve mekân), yolculuk, tılsımlı nesne, düş ve kararsızlık kodlarına göre incelenmiştir. Çalışma kapsamında örneklemi oluşturan eserlerde fantastik kodlarının tamamının var olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fantastic is a literary genre that is based on myths and includes real and unreal spaces. Indecision, which is the state of not being able to reach a definite conclusion about the reality of events and spaces, is the most important determinant of the fantastic genre. Fantastic literature emerged as a literary genre with the Age of Enlightenment. Cazotte's novel“The Devil in Love”is considered to be the first example of the fantastic genre novel. In the 18th century, William Beckford formed the basis of the fantastic genre in English literature with his novel“Vathek”. In German literature, in the 19th century, E. T. A. Hoffman gives examples of the fantastic genre. The development of technology with the industrial revolution provides the creation of the modern sense of fantastic. Lewis Carroll's children's novel“Alice in Wonderland”is an example of modern fantastic genre. In this study, which is a qualitative research, document review and content analysis technique will be used. After the 20th century, J. K. Rowling's writing of the“Harry Potter”series, the popularity of fantastic literature continues to expand its boundaries. The aim of this study is to examine Rowling's“Harry Potter”series, which is among the works of children's literature, according to its fantastic genre's codes.“The Sorcerer's Stone”,“The Chamber of Secrets”,“The Prisoner of Azkaban”,“The Goblet of Fire”,“The Order of the Phoenix”,“The Half-Blood Prince”,“The Deathly Hallows”are selected by simple random sampling method in this study. The selecten books will be examined according to fantastic genre's codes; the characters, the escape and distance, the time and space, the journey, the magical object, the dream and the indecision. As a result, it was concluded whether the“Harry Potter”series is suitable for fantastic fiction.