Tahir Musa Ceylan ve romanları üzerine bir inceleme
Studies on Tahir Musa Ceylan and his novels
  1. Tez No: 782357
  2. Yazar: SELİN AKTAŞ BEYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma günümüz şair ve yazarlarından Tahir Musa Ceylan'ın hayatı, edebî kişiliği ve eserlerini incelemeyi esas alır. Bu çalışmada önce büyülü gerçekçilik akımının Dünya Edebiyatında doğuşu, gelişimi seyri ve örnekleriyle başlayarak Türk Edebiyatındaki seyrine ve örneklerine değinmiştir. Daha sonraki bölümde Tahir Musa Ceylan'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri anlatılarak romanlarının incelenmesine geçilmiştir. Romanları biçim ve içerik açısından tahlil edilmiştir. Romanlarındaki büyülü gerçekçi unsurlar incelenmiş ve çalışmamızda sunulmuştur. Daha sonra çalışmada elde edilen bulgular sonuç olarak ortaya konulmuş yararlanılan kaynaklar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the study of the life, literary personality and works of Tahir Musa Ceylan, one of today's poets and writers. In this study, he first touched on the birth of the magical realism movement in World Literature, the course of its development and examples, starting with its course and examples in Turkish Literature. In the next section, Tahir Musa Ceylan's life, literary personality and works are explained and his novels are examined. His novels have been analyzed in terms of form and content. The magical realistic elements in his novels have been examined and presented in our study. Later, the findings obtained in the study were revealed as a result. The sources used are indicated.