Determination of C-reactive protein with molecularly imprinted polymers
Moleküler baskılı polimerler ile C-reaktif proteinin belirlenmesi
  1. Tez No: 782368
  2. Yazar: ABDULQADER TAHER TAWFEEQ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
C-Reaktif protein (CRP), pentraksin protein grubunun bir üyesidir. CRP, patojenik enfeksiyonla sınırlı çeşitli tıbbi durumlarda iltihaplanma sırasında karaciğer tarafından üretilen bir akut faz proteini olarak kabul edilir. CRP klinik olarak genellikle hastalığın prognozunu belirlemek ve tedaviye yanıtı izlemek için kullanılır. Serum CRP konsantrasyonunun hızlı, güvenilir ve kolay bir şekilde ölçülebilmesi çok önemlidir. Bu nedenle, CRP için seçici tanıma bölgelerine sahip üç boyutlu çapraz bağlı moleküler baskılı polimer sentezlendi ve karakterizasyon analizleri (SEM, FT-IR ve TGA) yapıldı. Sentezlenen polimerlerin CRP'nin sulu çözeltide adsorpsiyonu yoluyla bağlanma yetenekleri detaylı olarak değerlendirilmiş ve referans olarak kullanılan baskısız bir polimerin (CRP-NIP) yetenekleri ile karşılaştırılmıştır. Baskı etkisi sayesinde hazırlanan MIP, kalıp molekül CRP'yi seçici olarak adsorbe ettiği gözlendi. Bu etki, 1-antitripsin ve 1-asit glikoprotein gibi farklı pozitif akut faz reaktanlarına karşı adsorpsiyon yetenekleri test edilerek değerlendirildi. CRP'nin sulu çözeltilerden polimer adsorbanlar üzerine adsorpsiyon işlemi; Denge, kinetik ve termodinamik koşullar açısından değerlendirildi ve bu koşullar altında süreci açıklamak için gerekli parametreler hesaplandı. Adsorpsiyon verileri: Langmuir, Freundlich, Dubinin-Radushkevich ve Temkin izoterm modelleri, Pseudo birinci dereceden kinetik model, Pseudo ikinci dereceden kinetik model, Elovich kinetik modeli ve partikül içi difüzyon modeli incelenmiş ve termodinamik parametreler ΔG°, ΔH° ve ΔS° hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
C - reactive protein (CRP) is a member of the pentraxin protein group. CRP is considered an acute phase protein produced by the liver during inflammation in various medical conditions limited to pathogenic infection. CRP is often used clinically to determine the prognosis of the disease and to monitor the response to treatment. It is very important that the serum CRP concentration can be measured quickly, reliably, and easily. Therefore, three-dimensional cross-linked molecular imprinted polymer with selective recognition sites for CRP was synthesized and characterization analyzes (SEM, FT-IR, and TGA) was performed. The binding abilities of the synthesized polymers via the adsorption of CRP in aqueous solution were evaluated in detail and compared with the capabilities of an unprinted polymer (CRP-NIP) used as a reference. It was observed that the MIP prepared by the printing effect selectively adsorbed the template molecule CRP. This effect was evaluated by testing their adsorption abilities against different positive acute phase reactants such as 1-antitrypsin and 1-acid glycoprotein. Adsorption process of CRP from aqueous solutions onto polymer adsorbents; Equilibrium was evaluated in terms of kinetic and thermodynamic conditions and the necessary parameters to describe the process were calculated under these conditions. Adsorption data: Langmuir, Freundlich, Dubinin-Radushkevich and Temkin isotherm models, Pseudo first order kinetic model, Pseudo second order kinetic model, Elovich kinetic model and intraparticle diffusion model were investigated, and thermodynamic parameters ΔG°, ΔH° and ΔS° were calculated.