Ankilozan spondilitli hastalarda serum TRACP5A ve TRACP5B düzeyleri ve hastalık parametreleri ile ilişkilerinin araştırılması
Investigation of serum TRACP5A and TRACP5B levels and their relationship with disease parameters in patients with ankylosing spondilitis
- Tez No: 761959
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIRNAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Ankilozan spondilit (AS) ağırlıklı olarak aksiyel iskeleti etkileyen kronik inflamatuar bir hastalıktır; dolayısıyla tanısında, takibinde, hastalık aktivitesinin belirlenmesinde inflamasyon belirteçlerinin kullanılması gerekmektedir. AS'de eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) ve C-reaktif protein (CRP)'nin sensivite ve spesifitesi düşüktür, ayrıca klinik aktivite ve radyolojik progresyon ile iyi korelasyon göstermez (1-3). Akut faz reaktanlarının seviyeleri sadece sınırlı sayıda AS'li hastada yükselir ve normal olmaları olması aktif hastalığı dışlamaz (4). Bu nedenle hastalık aktivitesi ve tanısında kullanılabilecek başka labaratuar parametrelerine ihtiyaç vardır. Tartarat rezistant asit fosfataz (Tartrate-resistant acid phosphatase; TRACP) enzimi monosit/makrofaj/osteoklast kökenli hücrelerde, alveolar makrofaj, kuppfer hücrelerinde, gaucher hücrelerinde, dendritik hücrelerde bulunur. İnsan serumu, ilgili iki TRACP izoformu içerir: Tartarata dirençli asit fosfataz 5a (Tartrate-resistant acid phosphatase 5a; TRACP5a) ve Tartarata dirençli asit fosfataz 5b (Tartrate-resistant acid phosphatase 5b; TRACP5b) (7). Bu çalışmanın amacı, aksiyel iskelette yapısal hasara ve fonksiyonel yetersizliklere yol açan, inflamatuar bel ağrısı ile karakterize kronik bir hastalık olan AS'de TRACP5a ve TRACP5b düzeylerinin sağlıklı kontrollere göre farklı olup olmadığını ve hastalık aktivitesi göstergeleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Yöntem : Çalışmaya 105 AS hastası ve yaş-cinsiyet olarak eşleştirilmiş 36 sağlıklı kontrol grubu alındı. 31 AS hastası Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index; BASDAI) yönünden aktif hastalığa sahipken, 74 hasta inaktifti. (BASDAI ≥4: aktif BASDAI
Özet (Çeviri)
ha Background and Objectives: Ankylosing spondylitis (AS) is a chronic inflammatory disease that predominantly affects the axial skeleton; therefore, inflammation markers should be used in the diagnosis, follow-up and determination of disease activity. The sensitivity and specificity of erythrocyte sedimentation rate (ESR) and C-reactive protein (CRP) are low in AS, and they do not correlate well with clinical activity and radiological progression (1-3). The levels of acute phase reactants are elevated only in a limited number of patients with AS, and the fact that they are normal does not exclude active disease (5). Therefore, there is a need for other laboratory parameters that can be used in disease activity and diagnosis. Tartrate-resistant acid phosphatase (Tartrate-resistant acid phosphatase; TRACP) enzyme is found in cells of monocyte/macrophage/osteoclast origin, alveolar macrophage, kuppfer cells, gaucher cells, dendritic cells. Human serum contains two related TRACP isoforms: Tartrate-resistant acid phosphatase 5a (Tartrate-resistant acid phosphatase 5a; TRACP5a) and Tartrate-resistant acid phosphatase 5b (Tartrate-resistant acid phosphatase 5b; TRACP5b) (7). The aim of this study is to investigate whether TRACP5a and TRACP5b levels are different from healthy controls and the relationship between disease activity indicators in ankylosing spondylitis, a chronic disease characterized by inflammatory low back pain that causes structural damage and functional deficiencies in the axial skeleton. Materials and Methods: 105 AS patients and 36 age-sex matched healthy controls were included in the study. While 31 AS patients had active disease, 74 patients were inactive in terms of disease activity. The activity-inactivity status of the patients was determined according to the Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI) score (BASDAI ≥4: active BASDAI