Küçük hücreli ve küçük hücreli dışı akciğer kanseri hasta kanlarının proteomik analizlerle incelenmesi
Investigation of small cell lung cancer and NON-small cell LUNG cancer patient's blood with proteomic analysis
  1. Tez No: 801891
  2. Yazar: SÜMEYYA YAĞMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAĞLAR BEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Akciğer kanseri, dünyada kanser kaynaklı ölümlerin önde gelen nedenlerinden olduğu için önemli bir halk sağlığı sorunudur. Yapılan araştırmalarda yeni tanı almış kanser türleri arasında akciğer kanseri erkeklerde birinci, kadınlarda ise meme kanseri ve kolorektal kanserlerden sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Bu doktora tezinde küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (KHDAK) tanısı konmuş hastalardan ve sağlıklı bireylerden (kontrol grubu) alınan kan örneklerine sıvı kromatografi-kütle spektrometresi (Lc-Ms/Ms) aracılı geniş ölçekli proteomik analizler uygulanmıştır. Bu sayede KHAK ve KHDAK tanısı konmuş hasta kanlarında değişen protein profilinin belirlenmesinin yanı sıra KHAK ve KHDAK hastalarında farklı miktarlarda ifade edilen proteinlerin tanımlanması sağlandı. Ayrıca, tanımlanan proteinler biyoinformatik analizlerle biyolojik aktivite, moleküler aktivite, proteinlerin türü ve etkiledikleri sinyal iletim yolakları bakımından sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is an important public health problem as it is one of the leading causes of cancer related deaths worldwide. Studies have shown that lung cancer ranks first among newly diagnosed cancer types in men, and third in women after breast cancer and colorectal cancer. In this doctoral thesis, large-scale proteomic analyzes by liquid chromatography-mass spectrometry (Lc-Ms/Ms) were applied to blood samples taken from patients diagnosed with small cell lung cancer (SCLC) and non small cell lung cancer (NSCLC) and healthy individuals (control group). In this way, besides the determination of the changing protein profile in the blood of patients diagnosed with SCLC and NSCLC, it was possible to identify the proteins expressed in different amounts in SCLC and NSCLC patients. In addition, the identified proteins were classified by bioinformatic analysis in terms of biological activity, molecular activity, type of proteins and signal transduction pathways they affect.