Şanlıurfa ili sağlık turizmi potansiyelinin tespiti üzerine bir çalışma
An evaluation on the determination of the health tourism potential of Şanlıurfa province
  1. Tez No: 782375
  2. Yazar: EMRE REŞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÖNENÇ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sağlık turizmi genellikle hasta bir bireyin tedavi için bulunduğu ülkeden başka bir ülkeye seyahat etmesi olarak ifade edilebilmektedir. Tedavi için giden kişi ise sağlık turisti olarak isimlendirilmektedir. Yapılan çalışmanın amacında son dönemlerde dünya genelinde olduğu şekilde Türkiye'de de aynı hızla yaygınlaşmaya ve gelişmeye başlayan“Sağlık Turizmi”ile ilgili Şanlıurfa ilinin potansiyelinin tespit edilmesi ve bu alanda avantajları, dezavantajları, zayıf ve güçlü yönlerinin incelenmesi bulunmaktadır. Çalışma içerisinde ayrıca sağlık turizmine yardımcı olabilmesi için Şanlıurfa'nın kültürü, tarihi ve turizm imkanları incelenmektedir. Yapılan çalışma kapsamında Şanlıurfa'nın sağlık turizmine yönelik oldukça önemli bir potansiyeli olduğu görülmektedir. Fakat Şanlıurfa'da hem sağlık hizmetlerinin sunumu hem de turizm alanındaki imkanlar incelendiğinde, yapılabilmesi ve uygulanması ile ilgili birtakım problemler olduğu görülmektedir. Bu problemlerin çözülmesi için hem devlet hem de özel sektör ve kamu kurum paydaşları tarafında uygulanması gereken bazı tedbirler bulunmaktadır. Şanlıurfa'da özellikle sağlık ve turizm hizmetlerinin sunulabilmesi için gerek duyulan tıbbı cihazlar, tesisler ve nitelikli olarak insan gücü gibi kaynakların yeterli olmayışı önemli bir problemi ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health tourism can generally be expressed as the travel of a sick individual to another country for treatment. The person who goes for treatment is called a health tourist. The aim of the study is to determine the potential of the province of Şanlıurfa regarding“Health Tourism”, which has recently started to spread and develop at the same rate in Turkey as it has throughout the world, and to examine the advantages, disadvantages, weaknesses and strengths in this field. In the study, the culture, history and tourism opportunities of Şanlıurfa are examined in order to help health tourism. Within the scope of the study, it is seen that Şanlıurfa has a very important potential for health tourism. However, when both the provision of health services and the opportunities in the field of tourism are examined in Şanlıurfa, it is seen that there are some problems related to its implementation and implementation. In order to solve these problems, there are some measures that should be implemented by both the government and private sector and public institution stakeholders. The inadequacy of resources such as medical devices, facilities and qualified manpower required for the provision of health and tourism services in Şanlıurfa creates an important problem.