Cistus laurifolius (defne yaprakli laden) bitkisinin bazı biyolojik aktivite ve fitokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some biological activity and phytochemical characteristics of (Cistus laurifolius) of the plant (bay leaf spruce)
  1. Tez No: 782374
  2. Yazar: HASAN BASRİ KARAYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Cistus laurifolius L.'nin meyve, dal ve yaprak kısımlarının ekstraktları hekzan, metilen klorür ve etanol çözücüleri kullanılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan ekstraktların DNA, sitotoksik ve antioksidan özellikleri araştırılmıştır. Ekstraktların sitotoksik özellikleri A549, DU-145, PNT-1A, MDA-MB231, CRL-4010 ve HCT-116 hücre hatlarıda araştırılmıştır. Hazırlanan tüm ekstraktlar arasında T4 (tohum-metilen klorür) ekstraktı, diğer ekstraktlara kıyasla daha fazla kanser hücre hattı üzerinde sitotoksik etkiler göstermiştir. Antioksidan testleri DPPH (2,2-difenil-1-pikrilhidrazil) radikal süpürme ve Folin-Ciocalteu yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Her iki testte de T7 (tohum-etanol) ekstraktının güçlü bir antioksidan etkiye sahip olduğu belirlendi (DPPH yöntemi için IC50 = 0,000015 μg/ml). DNA parçalama çalışmalarında elde edilen sonuçlar, metanolik bitki ekstraktlarının varlığında DNA'nın hidroksil radikal hasarından korunmasını doğrulamaktadır. Sonuç olarak, bazı Cistus laurifolius L. ekstraktlarının önemli biyolojik özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this article, extracts of Cistus laurifolius L.'s fruits, branches, and leaves were exposed to hexane, methylene chloride, and ethanol as solvents. Then, the produced extracts' DNA cleaving, cytotoxic, and antioxidant activities were examined. In the following cell lines: A549, DU-145, PNT-1A, MDA-MB231, CRL-4010, and HCT-116, the extracts' cytotoxic potential was examined. T4 (seed-methylene chloride) extract from all generated extracts show cytotoxic effects on a greater number of cancer cell lines than other extracts. By using the DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazil) radical scavenging and Folin-Ciocalteu techniques, antioxidant tests were conducted. T7 (seed-ethanol) extract was found to have a very potent antioxidant activity in both experiments (IC50 for the DPPH technique = 0,000015 μg/ml). The outcomes of DNA cleavage experiments support the idea that plant extracts in methanol protect DNA against hydroxyl radical damage. As a result, it was discovered that some of the Cistus laurifolius L. extracts have significant biological effects on the cell lines under investigation.