Primipar kadınların erken lohusalık sürecinde algıladıkları eş desteği ile emzirme özyeterliliği arasındaki ilişki
The relationship between perceived spouse support and breastfeeding self-efficacy of primipar women in early postpartum period
  1. Tez No: 782387
  2. Yazar: DENİZ GÜLENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TUĞUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, primipar kadınların erken lohusalık sürecinde algıladıkları eş desteği ile emzirme özyeterliliği arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2019 yılı Sivas/Merkez'e kayıtlı yedi Aile Sağlığı Merkezi'ne (ASM) bağlı lohusalardan oluşmuştur (N=555). Araştırmanın örneklemine alınacak primipar kadın sayısı, evrenin belirli olduğu durumlarda olayın sıklığı incelenmek istendiğinde kullanılan formül yardımıyla hesaplanmış (N=555, p=0.50, q=0.50, d=0.05, t=1.96) ve minimum 227 olarak bulunmuştur. Araştırma, ilk doğum yapan 257 lohusa kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Şubat-Mart 2020 tarihleri arasında Lohusa Tanıtıcı Bilgi Formu, Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği (EÖYÖ), Erken Lohusalık Sürecinde Kadınların Algıladıkları Eş Desteği Ölçeği (ELSKAEDÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde güvenirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplarda t testi, ANOVA Varyans analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Lineer Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a descriptive type in order to determine the relationship between the perceived spousal support of primiparous women in the early puerperium and breastfeeding self-efficacy. The population of the study consisted of puerperant women affiliated to seven Family Health Centers (FHC) registered in Sivas/Center in 2019 (N=555). The number of primiparous women to be included in the sample of the study was calculated with the help of the formula used to examine the frequency of the event when the stage is certain (N=555, p=0.50, q=0.50, d=0.05, t=1.96) and was found to be a minimum of 227. The research was carried out with 257 puerperal women who gave birth for the first time. The data of the study were obtained with the Postpartum Introductory Information Form, Breastfeeding Self-Efficacy Scale (EÖYÖ), Spouse Support Scale Perceived by Women in Early Postpartum Process (ELSKAEDS) between February and March 2020. Reliability analysis, descriptive statistics, independent groups t test, ANOVA analysis of variance, Pearson Correlation Analysis and Linear Regression analysis were used in the evaluation of the data.