0-6 aylık bebeği olan primiparların algıladıkları eş desteği ve emzirme öz yeterliliğinin belirlenmesi
Investigation of the relationship between perceived partner support and breastfeeding self-efficiency in primary pregnancy during the postpartum period
  1. Tez No: 898852
  2. Yazar: FATMA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ŞİMŞEK KÜÇÜKKELEPÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma 0-6 aylık bebeği olan primiparların algıladıkları eş desteği ve emzirme öz yeterliliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verilerinin uygulanması Ankara merkezde bulunan Lokman Hekim Etlik Hastanesi'nde Eylül – Aralık 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte yapılan araştırmanın evrenini postpartum dönemde olan, 18 yaşını doldurmuş, 1-6 ay arası bebek sahibi olan primipar kadınlardır. Örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve yapılan güç analizi ile hesaplanan 200 kadın oluşturmuştur. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu (KBF), Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği-Kısa Formu (EÖYÖ-KF), Erken Lohusalık Sürecinde Kadınların Algıladıkları Eş Desteği Ölçeği (ELSKAEDÖ) ile elde edilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Normal dağılım koşuluna bağlı olarak veriler parametrik ve parametrik olmayan test istatistikleri ile analiz edilmiştir. Gruplar arası kıyaslamalar Student-t testi, Mann Whitney U, ANOVA ve Kruksal Wallis H testleriyle ölçülmüştür. Çoklu karşılaştırmalarda Post Hoc istatistiği ve ortalamalar kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiler ise Pearson korelasyon test istatistiğiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the perceived partner support and breastfeeding self-efficacy of primiparas with 0-6-month-old babies. The application of the research data was carried out at Lokman Hekim Etlik Hospital in the center of Ankara between September and December 2023. The population of the study consisted of primiparous women who were in the postpartum period, over the age of 18 age and had a baby between 1 and 6 months old. The sample consisted of 200 women who met the research criteria and were calculated by the power analysis. The data of the study were obtained with the Personal Information Form (PIF), Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form (BSES-SF), and Spouse Support Scale Perceived by Women in the Early Postpartum Process (SSCPWEPPS). Data were collected by the researcher using a face-to-face interview technique. Depending on the normal distribution condition, the data were analyzed with parametric and non-parametric test statistics. Comparisons between groups were measured by the Student-t test, Mann Whitney U, ANOVA, and Kruskal Wallis H tests. Post Hoc statistics and means were used for multiple comparisons.