Multipl Skleroz hastalarında öz yönetim modülünün geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of the self-management module in patients with Multiple Sclerosis
  1. Tez No: 782389
  2. Yazar: CANSU GÖNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGİN EKİNCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Nöroloji, Pharmacy and Pharmacology, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Uygun tedavi ve semptom yönetimi, Multipl Skleroz (MS) hastalarının yaşam kalitesini artırabilmekte, özürlülüğün etkisini sınırlayabilmekte ve hastanın sosyal yaşamının devamlılığını sağlayabilmektedir. Uluslararası raporlar, öz yönetim uygulamalarının, MS ile ilişkili semptomların azaltılmasında etkili olabilecek bir yaklaşım olduğunu ve hastaların MS'nin etkilerini yönetmelerine yardımcı olabileceğini bildirmiştir. Bu çalışmanın amacı, hastaların öz yönetimini, Öz Yönetim Modülü aracılığıyla geliştirmek ve bu modülün etkisini kısa ve uzun dönemde değerlendirmektir. Ek olarak, Öz Yönetim Modülü'nün, hastaların tedavi sürecine katılım durumlarındaki değişime, bakım memnuniyetlerine ve uyunçlarına da etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu prospektif, randomize kontrollü çalışma, Ocak 2020 - Kasım 2021 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Nöroloji Anabilim Dalı'nda yürütülmüştür. Bu bağlamda MS hastalarının öz yönetim yeteneklerine katkı sağlaması amacı ile klinik eczacı-hekim ortak çalışması ile bir 'Öz Yönetim Modülü' geliştirilmiştir. Çalışma grubuna uygulanan Öz Yönetim Modülü, klinik eczacının hastayı ilaç ve hastalık konularında bilgilendirmesini, ilaç uyuncu sağlamaya engel olan bariyerlerin tespitini ve hastaların semptom takibi yapmaları için teşvik edilmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Appropriate treatment and symptom management in Multiple Sclerosis (MS) can improve the quality of life in patients, limit the impact of disability, and ensure continuity of patients' social lives. International reports have revealed that self-management practices are an approach that can be effective in reducing MS-related symptoms and can help patients to manage the impacts of MS. The aim of this study is to improve self-management abilities of patients through the developed module and to evaluate the effect of this module in short and long terms. In addition, it is aimed to assess the effect of the Self-Management Module on the change in engagement status of patients during treatment process, patient's adherence and satisfaction on provided care. This prospective, randomized controlled study was conducted at Hacettepe University Hospitals Neurology Department between January 2020 and November 2021. In this context, a 'Self-Management Module' was developed by collaboration of clinical pharmacist-physician to contribute to the self-management skills of MS patients. The concept of Self-Management Module was implemented in the study group, which included the provision of information by a clinical pharmacist about disease and treatment in addition to activities that improve medication adherence and encouraging patients to self-monitoring.