The impact of spatial factors on the use of public space from gender perspective: A comparative study on Ulus Atatürk Square and Kuğulu Park
İnsanların kamusal mekan kullanımlarını etkileyen mekansal faktörlerin toplumsal cinsiyet açısından değerlendirilmesi: Ulus Atatürk Meydanı ve Kuğulu Park örneği
  1. Tez No: 782397
  2. Yazar: BESTE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAYASÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kent içinde bulunan kamusal alanlar, modern toplumlarda toplumun ortak yararına yönelik düşünce, eylem ve aktivitelerin üretildiği ve geliştirildiği ortak etkinlik alanı olarak tanımlanır. Ancak kent içinde bulunan kamusal alanlar bulundukları konum, sosyo-kültürel yapı, cinsiyet, ve yaşam biçimleri doğrultusunda kentsel kullanımlarda değişiklik gösterir ve kent içinde farklı kentsel kullanım biçimleri oluşur. Bu çalışmanın amacı, kentsel kullanım biçimlerindeki toplumsal cinsiyet rolünün güvenlik, mekansal çeşitlilik ve zaman faktörü doğrultusunda değişip değişmediğini incelemektedir. Ayrıca, bu çalışma kentsel kamusal mekanların da bu faktörler doğrultusunda cinsiyet bazlı kullanımlarının nasıl farklılaştığını göstermektedir. Çalışmanın ana iddiası, toplumsal cinsiyet rolleri doğrultusunda kadınların kamusal alanlarda erkeklere oranla daha az ve gündüz zaman geçirdiğini kanıtlamak ve bu durumun ana etkeninin mekansal çeşitlilik ve güven faktörü ile ilişkili olduğunu göstermektir. Bu amacı gerçekleştirmek için ilk olarak kentsel anlam, kent kullanımı, kentsel davranış ve bu konularda ki feminist teoriler incelenmiştir. Sonrasında, Kuğulu Park ve Atatürk Meydanında mekansal çeşitlilik analizi yapılmış ve bu analiz doğrultusunda farklı bölgelerdeki fonksiyonlar listelenmiştir. Ardından bu alanlardaki zaman coğrafyası istatistikleri günün farklı saatlerinde incelenerek kadın bireylerle bu davranışın temelini bulmaya yönelik anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Sonuç bölümünde gerçekleştirilen analiz ve gözlemler doğrultusunda varsayımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The public spaces in the cities are defined as the daily activity area where thoughts, actions, and meetings for the common benefit of society are produced and developed. However, public spaces vary in urban uses in line with their location, socio-cultural structure, gender, and lifestyles. So the use of public space occurs within the city differently. The aim of this study is to examine whether the gender role in the use of public space patterns changes in line with safety, spatial diversity, and time. In addition, this study shows how gender-based uses of urban public spaces differ for women in line with these factors. The study's primary purpose is to prove that women spend less time in public spaces compared to men in line with gender roles and that the main factors of this situation are related to spatial diversity, time, and security. In order to achieve this, first of all, urban meaning, use of space, behavior, and feminist theories on these issues were examined. Afterward, spatial diversity analysis was made in Kuğulu Park and Atatürk Square, and functions in different regions were listed in line with a field analysis. Then, time geography observations in these areas were examined at different times of the day. A survey was conducted with women to find the reason for their urban use preferences. In conclusion, assumptions are discussed according to analyses, observations, and findings.