Geleneksel Türk evinin iç mekan özelliklerinin Odunpazarı ve Kütahya evleri özelinde irdelenmesi
Examination of the interior features of traditional Turkish houses in Odunpazarı and Kütahya houses
  1. Tez No: 782396
  2. Yazar: BÜŞRA ATICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE RAHŞAN KARABETÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kentsel yaşamın getirisi olan toplumsal yaşam içerisinde insanlar birlik içinde yaşamaktadırlar. Bu birlikteliğin sağlıklı bir şekilde sürmesi, insanların yaptıkları ortak paylaşımlar sonucu oluşmaktadır. İnsanların bir arada yaşamasıyla ortak paylaşım sonucu oluşan ürün, kültür olarak nitelendirilmektedir. Kültür, bir aradalığı sağlayan temel bir olgudur. İnsanoğlu yaşadığı andan itibaren kendisini ve çevresini anlamlandırmaya başlamıştır. Bu anlamlandırma süreci içerisinde ilk olarak yaşadığı çevreyi anlamış ve daha sonra şekillendirmeye başlamıştır. Bu şekillendirme sürecinde ilk olarak aile ve ailenin kurulduğu konut kavramı öne çıkmaktadır. Yapılan tez çalışmasında, Türklerin aile yaşantısı ve İslam inancının getirdiği konut tipinin araştırılması yer almaktadır. Bu sebeple Türk evi konut tasarımında yaşamın sürdüğü iç mekan kurgusu öne çıkmaktadır. Dolayısıyla Türk evinin iç mekan kurgusunu etkiyen kültürel faktörler ve bunların fiziki çevreyi nasıl şekillendirdiğinin görülmesi, konut kültürünün sürdürülebilirliği açısından değerlidir. Bu sebeple çalışma kapsamında, kültürün geleneksel konut tasarımını nasıl şekillendirdiğinin araştırılması amaçlanmıştır. Belirlenen bu amaç doğrultusunda Eskişehir ve Kütahya'nın ilk Türk yerleşim yerine ait geleneksel konut tiplerinin incelenmesi tez çalışmasının kapsamını oluşturmaktadır. Yapılan tez çalışması, nitel araştırma yöntemleri doğrultusunda yapılmıştır. Literatür taraması ve saha araştırmalarından yararlanılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, iç mekana ait plan kurgusu, kapı ve tavan detayları çizilerek tablolarla ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the social life, which is the result of urban life, people live in unity. The continuation of this union in a healthy way occurs as a result of the common sharing of people. The product, which is formed as a result of common sharing by people living together, is defined as culture. Culture is a fundamental phenomenon that ensures coexistence. Mankind has started to make sense of himself and his environment from the moment he lived. In this process of making sense, he first understood the environment he lived in and then began to shape it. In this shaping process, the family and the concept of housing, in which the family is established, come to the fore. In the thesis study, the family life of the Turks and the research of the type of housing brought by the Islamic belief are included. For this reason, the interior design, where life continues, comes to the fore in the design of the Turkish house. Therefore, it is valuable for the sustainability of the housing culture to see the cultural factors that affect the interior design of the Turkish house and how they shape the physical environment. For this reason, within the scope of the study, it is aimed to investigate how culture shapes traditional housing design. In line with this determined purpose, the examination of traditional house types belonging to the first Turkish settlements of Eskişehir and Kütahya constitutes the scope of the thesis study. The thesis study was carried out in line with qualitative research methods. Literature review and field studies were used. As a result of the researches, the plan setup of the interior, the door and ceiling details were drawn and expressed in tables.