Kütüb-i Sitte özelinde 'an ebîhi an ceddihî' isnadlı rivâyetler
The narrations have isnads which include 'an ebihi an ceddihi' in al-Kutub al-Sitte
  1. Tez No: 782409
  2. Yazar: RÜMEYSA GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Kütüb-i Sitte'deki“an ebîhi an ceddihî”isnatlı merfu rivâyetler incelenmiştir. Çalışmamız giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Araştırmamızın giriş bölümünde Giriş bölümünde Hadis ilmindeki aile isnatları, hadis rivâyeti-aile ilişkisi hakkında kısa bir bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Kütüb-i Sitte içerisindeki“an ebîhi an ceddihî”isnâtlı tüm rivâyetlerdeki müphem kişiler tespit edilip bu isnâda sahip olan sahâbîler Kütüb-i Sitte içerisindeki tekrarsız rivâyet sayılarına göre tasnif edilmiş, beş ve daha fazla sayıdaki rivâyeti olan sahâbîler incelenmiştir. İkinci bölümde“an ebîhi an ceddiheklindeki aile isnâdıyla gelen iki ve beş arasında rivâyeti bulunan sahâbîler incelenmiştir. Sonuçta konuyla ilgili rivâyetlerin sayıları hakkında istatistikler verilip bu veriler tafsilatlı bir şekilde tablo halinde sunulmuştur. Anahtar Kelimeler; Kütüb-i Sitte, Aile İsnâdı, Sahîfe, Hadis, Rivâyet
Özet (Çeviri)
In this action, will be examined the attributed narrations in Al-Kutub Al-Sitte,“an ebîhi an ceddihî”. Our study occurs of an introduction and two main component. In the introduction part is a brief knowledge about family attributions in the science of Hadith, hadith narratios families is given. In the first capter, the unknown persons in the all narrations with“an ebîhi an ceddihî”inputation in Al-Kutub Al-Sitte were identified and the companions who had this imputation werw classified according to the number of non-repeted narrations in Al-Kutub Al-Sitte. In the second chapter will be examined which of the hadith tolerance ways these pages were transmitted to the grand children conveyed them after determinning the companion pages that came whit the family imputation“an ebîhi an ceddihî”. As a consequence statistics about the number of narrations that are the subject of the work will be given, these data will be presented in detail in a tabular form at the end of our work. Keywords; Al-Kutub Al-Sitte, Family Attribution, Hadith's Page, Hadith, Narration