Cinsel saldırı suçuna ilişkin mitlerin Türk ceza hukukunda yargı kararlarındaki olası tesirlerinin araştırılması
Investigation of the possible effects of the myths about the crime of sexual assault on the judicial decisions in Turkish criminal law
- Tez No: 782411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHİME ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Cinsel suçlar, toplumsal ve kültürel yönlerinden dolayı toplumsal kabullerin tesir alanında bulunmaktadır. Toplumsal kabullerin bir bütün olarak ceza hukuku ile bağdaştığını söylemek ise mümkün değildir. İşte bu noktada karşımıza cinsel saldırı mitleri çıkmaktadır. Cinsel saldırı mitleri, cinsel saldırıyı yerleşik inanışlarla tanımlayan ve bu doğrultuda fail, mağdur ve suç hakkındaki tutumları belirleyen söylemlerdir. Diğer taraftan ise temel ilkelere uygun bir yargılama süreci için karar mercilerinin objektifliklerini kaybetmemeleri zaruridir. Ceza yargılamasının amacına ulaşılabilmesi için mitlerin sürece tesir edememesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Türk ceza hukukunda, YCGK kararları açısından cinsel saldırı mitlerinin tesiri araştırılmıştır. Tüm mercilerin görüşlerinin yer alması nedeniyle ve nihai karara tesirinin tespiti açısından YCGK kararları tercih edilmiştir. İncelemeye konu kararların taranması ve belirlenmesi için Yargıtay Karar Arama sitesi kullanılmıştır. İncelenen kararlardan elde edilen veriler ile mitlerin sürece ve karara tesir edebildiği tespit edilmiştir. Yürürlükteki TCK kapsamında verilen kararların %15'inde, mülga TCK kapsamında verilen kararların ise %45'inde en az bir cinsel saldırı mitine atıf bulunmaktadır. Cinsel saldırı mitlerinin, incelenen YCGK kararlarının %32'sinde, kararı mağdur aleyhine değiştirdiği görülmektedir. Çalışmanın sonucunda, cinsel saldırı mitlerinin ve özellikle rızaya ilişkin mitlerin, Türk ceza hukuku yargılamasına tesir ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to their social and cultural aspects, sexual crimes are in the sphere of influence of social acceptance. Yet it is not possible to say that social acceptances are compatible with criminal law as a whole. This is where sexual assault myths come into play. Sexual assault myths are discourses that define sexual assault with established beliefs and, accordingly, determine attitudes about the perpetrator, victim and crime. On the other hand, it is essential that decision makers do not lose their objectivity for a judicial process in accordance with the basic principles. In order for the purpose of criminal proceedings to be achieved, myths must not affect the process. In this study, sexual assault myths in Turkish Criminal Law were investigated in terms of the decisions of the Court of Cassation General Assembly of Criminal Chambers. Due to the opinions of all authorities and in addition to this, in terms of determining the effect on the final decision, the decisions of the General Assembly of Criminal Chambers were preferred. The Supreme Court Decision Search website was used to scan and identify the decisions that were the subject of the review. It has been determined that myths can affect the process and decision with the data obtained from the decisions examined. In 15% of the decisions made under the current Turkish Penal Code and in 45% of the decisions made under the abolished Turkish Penal Code, there is a reference to at least one sexual assault myth. It is seen that sexual assault myths change the decisions in their own direction in 32% of the decisions of the General Assembly of Criminal Chambers. As a result of the study, it has been determined that the myths of sexual assault and especially the myths about consent have an impact on the Turkish Criminal Law.