Veri diplomasisi ve uluslararası veri güvenliği politikaları
Data diplomacy and international data security policies
- Tez No: 782426
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Law, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Veri, petrolün yerini alan çağın en değerli hammaddesidir. Veri ile diplomasinin ilişkisi, hem sosyo-politik hem de ekonomik konularla kesişen multidisipliner bir alana yayılmaktadır. Nasıl değerli olan şeyler korunmak ya da saklanmak istenirse, verinin de güvenliğinin sağlanması önemli bir meseledir. Bu çalışmada, veri diplomasisi kavramının sosyo-politik ve ekonomik boyutlarına birlikte yer verilmektedir. Ayrıca, uluslararası politika aktörlerini göz önünde bulundurarak; ulus-devlet, uluslararası örgütler ve de uluslararası şirketler düzeyinde veriye ait güvenlik politikaları hakkında güncel konulardan bahsedilmektedir. Tez konusunun temel amacı, veri diplomasisi alanı ve veri dünyasının artan güvenlik düzeyini artırmaya yönelik yapılan güncel girişimleri bütünsel bir yapı içinde, sınırları dâhilinde incelemektir. Konunun uluslararası ilişkiler, diplomasi, stratejik iletişim, teknoloji, ekonomi, hukuk, gizlilik ve güvenlik gibi çok köşeli boyutu ortak bir orijin etrafında ele alınmaktadır. Ulusal literatüre, multidisipliner ölçekte sosyal bilimler alanında bir özgünlük kazandırması beklenmektedir. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemleri kullanarak literatür taraması ve ilgili politika ve stratejilerin derlenerek yorumlanmasıyla ortaya çıkan bilimsel method ve yöntem süreçlerine dayanmaktadır. Veri güvenliği politikası incelemeleri, daha çok hukuki ve uluslararası antlaşmalar düzeyinde yapılan çalışmalar referans alınarak hazırlandı. Verinin ilgili alanlarda kullanımına yönelik; ihtiyaçlarının belirlenmesi, stratejilerin geliştirilmesi ve de kalitesinin artırılması, geniş anlamıyla sosyo-politik bakış açısıyla verinin diplomatik etki ve etkinliğinin artırılması bağlamında, öncelikli alanlara katkısı ön görülmektedir. Bununla birlikte, tez konusu geniş bir perspektifte bütünsel olarak ele alınmasından dolayı, bu disiplinlerde araştırma yapmak isteyenler için alan boşluklarının tespiti açısından kolaylık sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Data is the most valuable raw material of the age, replacing oil. The relationship between data and diplomacy spans a multidisciplinary field that intersects with both political-social and economic issues. Just as valuable things are to be protected or kept, ensuring the security of data is an important issue. In this study, the political-social and economic dimensions of the concept of data diplomacy are included together. Also, considering the international policy actors; Current issues about data security policies at the level of the nation-state, international organizations and international companies are mentioned in this study. The chief aim of the thesis topic is to examine the current attempts to progress the increasing security level of the data diplomacy field and the data world in a holistic structure and within its borders. The polygonal dimension of the subject such as international relations, diplomacy, strategic communication, technology, economy, law, privacy and security is handled around a common origin. It is expected to bring a uniqueness to the national literature in the field of social sciences on a multidisciplinary scale. This study is based on the scientific method and method's processes that emerged with the literature review using qualitative research methods and the compilation and interpretation of relevant policies and strategies. Data security policy reviews have been prepared regarding studies conducted mostly at the level of legal and international treaties. For the use of data in related fields; It is foreseen that it will contribute to the priority areas in the context of identifying needs, developing strategies and increasing its quality, and increasing the diplomatic impact and effectiveness of data from a broad political-social perspective. However, since the thesis topic is handled holistically from a wide perspective, it is thought that it will provide convenience for those who want to do research in these disciplines in terms of determining the gaps in the field.