Predicting vitamin D concentration and examining the molecular correlation of the vitamin D receptor gene with obesity
Obezite ile D vitamini reseptör geninin moleküler korelasyonunun incelenmesi
  1. Tez No: 782428
  2. Yazar: MOHAMMED DADOOSH NAYYEF AL-MSARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÜRKER, PROF. DR. ALYAA SAAD ABED KARKOSH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mevcut çalışma, D vitamini konsantrasyonunu tahmin etmeyi ve D vitamini reseptör geninin obezite ile moleküler ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmamız Irak'ın Bağdat kentindeki özel laboratuvarlarda, Ocak 2022'den Mayıs 2022'ye kadar olan süreçte, kontrol grubu olarak 30 sağlıklı kişi ve 70 obezite hastası olmak üzere toplam 100 denek üzerinde yapılmıştır. Agaroz jeli üzerindeki PCR etkileşiminin sonucunun bir demet boyutunu ayırt etmek için, ekstraksiyon prosedüründen sonra DNA fragmanlarını tespit etmek veya standart DNA mevcutken PCR etkileşiminin sonuçlarını tespit etmek için elektroforez kullanılmıştır. Bu, sonuçların standart DNA ile karşılaştırılabilmesi için yapılmıştır. Mevcut bulgular, obezite hastalarının serumundaki D3 vitamini konsantrasyonunun (25,17±4,04) ng/mL, kontrol örneğindeki konsantrasyonunun (25,17±4,04) ng/ mL olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to predict the concentration of vitamin D and to examine the molecular association of the vitamin D receptor gene with obesity. Our study was carried out in private laboratories in Baghdad, Iraq, on a total of 100 subjects, 30 healthy people and 70 obesity patients, as the control group, between January 2022 and May 2022. Electrophoresis was used to detect a beam size of the result of PCR interaction on agarose gel, to detect DNA fragments after the extraction procedure or to detect results of PCR interaction when standard DNA was present. This was done so that the results could be compared with standard DNA. Current findings have shown that the concentration of vitamin D3 in the serum of obesity patients (25.17±4.04) ng/mL, and the concentration in the control sample (25.17±4.04) ng/mL. The results of the statistical analysis showed that there was a significant decrease in D3 concentration between that obesity and the control sample and below the probability level of P < 0.05. It was determined that 20 (29.6%) of 70 patient subjects had CC homozygous genotype, 22 (31.4%) had TC heterozygous genotype and 28 (40%) had TT Wiled genotype. In the control group of 30 people, 15 (50%) CC genotype, 6 (20%) TC genotype and 9 (30%) TT genotype were detected.