Marka hukukunda nispi red nedenleri
Reasons for relative refusal in trademark law
- Tez No: 782445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL AKTAŞ ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Marka, işletmeler bakımından ticari hayatın vazgeçilmez bir unsurudur. Markalar, tüketici nezdinde hem sunulan mal veya hizmetin diğer mal veya hizmetlerden ayrılmasına yarar, hem hangi işletmeye ait olduğunu gösterir. Günümüzde, markalar ayrıca sunulan mal veya hizmetin kalitesine ilişkin bir izlenim bırakır ve markanın reklam gücünü oluşturur. Ticari hayatın vazgeçilmez bir unsuru olarak marka hakkı, işletmeler tarafından münhasıran sahip olunmak ve haksız yararlanmaların önüne geçebilmek için korunmak ister. Tescil kurumu, bu korumayı ulusal ve uluslararası düzeyde, kanunlar ve uluslararası sözleşmeler aracılığı ile sağlamaktadır. Ancak her tescil başvurusu kabul edilemez. Üstelik her tescil engeli de, nitelik bakımından aynı ağırlıkta olmayacaktır. Çalışmamızda, kanunumuzda nispi red nedenleri başlığında düzenlenen tescil engelleri, genel hatları ile incelenmiş, bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trademark is an indispensable element of commercial life for businesses. Trademarks serve to distinguish the goods or services offered from other goods or services, and show which business they belong to. Today, trademarks also leave an impression of the quality of the goods or services offered and form the advertising power of the brand. Trademark right, as an indispensable element of commercial life, wants to be owned exclusively by businesses and to be protected in order to prevent unfair exploitation. The registry institution provides this protection at national and international level through laws and international agreements. However, not every registration application can be accepted. Moreover, not all registration barriers will have the same weight in terms of quality. In our study, the registration barriers, which are regulated under the title of relative refusal reasons in our law, have been examined in general terms and a framework has been tried to be drawn.