Süleyman Demirel Üniversitesi Isparta Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu İlk ve Acil Yardım Bölümü öğrencilerinin COVID-19 ile ilgili bilgi, görüş, davranış ve farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, Opinion, Behavior and Awareness of the Students of Süleyman Demirel University Isparta Vocational School of Health Services First and Emergency Aid Department about COVID-19
- Tez No: 782454
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM HAKAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, İlk ve Acil Yardım, Public Health, Emergency and First Aid
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afetlerde Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
COVID-19, ilk olarak Çin'in Vuhan Eyaleti'nde Aralık ayının sonlarında ateş, öksürük, nefes darlığı belirtileri ile olan bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020'de tanımlanan bir virüstür. Dünya Sağlık Örgütü, 11 Mart 2020'de, 114 ülkede vakaları 118,000'i geçen ve 4291 ölüme sebep olan COVID-19'u ''Pandemi'' ilan etmiştir. Bu çalışmada, Süleyman Demirel Üniversitesi Isparta Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Bölümü öğrencilerinin COVID-19 ile İlgili Bilgi, Görüş, Davranış ve Farkındalıklarının belirlenmesi için çevrimiçi veri toplama formu uygulanmıştır. Veri toplama formu 6 bölümden oluşmaktadır. Anketi oluşturan ilk beş bölüm 56 sorudan oluşmaktadır ve anketin sonunda 17 maddelik Koronavirüs (COVID-19) Farkındalık Ölçeği bulunmaktadır. İlk bölümde sosyodemografik ve diğer bazı özelliklerin sorulduğu sorular bulunmaktadır. İkinci bölümde katılımcı ve ailesinin sağlığı ile ilgili sorular yer almaktadır. Üçüncü bölümde afet deneyimi ve eğitimi hakkında sorular; dördüncü bölümde salgın hastalıklar ile ilgili bilgi, görüş ve deneyimleri hakkında sorular, beşinci bölümde ise COVID-19 ile ilgili bilgi, görüş ve davranış soruları, son bölümde ise 17 maddeden oluşan ve öğrencilerin COVID-19 ile ilgili farkındalık düzeylerini belirleyecek olan Koronavirüs (COVID-19) Farkındalık Ölçeği bulunmaktadır. 1 Nisan 2021 - 1 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılan bu araştırmaya, araştırmanın evrenini oluşturan 280 öğrenciden 162'si (%57,9) katılmıştır. Öğrencilerin yaşlarının ortalaması ve ortancası 21'dir. Öğrencilerin %67,3'ü (n=108) kadın, %33,3'ü (n=54) erkektir. Öğrencilerin %21,6'sı (n=35) daha önce COVID-19 geçirirken %78,4'ü (n=127) daha önce COVID-19 geçirmemiştir. Öğrencilerin %54,3'u (n=88) COVID-19 ile ilgili kişisel bilgilerini yeterli bulduğunu ifade ederken; %25,3'ü (n=41) yetersiz bulduğunu ve %20,4'ü (n=33) bu konu hakkında fikrinin olmadığını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is a virus that was first identified on January 13, 2020 as a result of research conducted in Wuhan Province, China, in a group of patients who developed symptoms of fever, cough, shortness of breath in late December. On March 11, 2020, the World Health Organization declared COVID-19 a“Pandemic”with cases exceeding 118,000 in 114 countries and causing 4291 deaths. In this study, an online data collection form was applied to determine the knowledge, opinions, behaviors and awareness of Suleyman Demirel University Isparta Vocational School of Health Services Department of First and Emergency Aid Department students about COVID-19. The data collection form consists of 6 sections. The first five sections of the survey consist of 56 questions, and at the end of the survey there is a 17-item Coronavirus (COVID-19) Awareness Scale. In the first part, there are questions where sociodemographic and some other characteristics are asked. The second part includes questions about the health of the students and his/her family. In the third part, there are questions about disaster experience and education; In the fourth part, there are questions about their knowledge, opinions and experiences about epidemic diseases, in the fifth part, there are questions about knowledge, opinions and behaviors about COVID-19, and in the last part, there is Coronavirus (COVID-19) Awareness Scale consisting of 17 items which will determine the awareness levels of students about COVID-19. In this research, which was conducted between 1 April 2021 and 1 June 2021, 162 (57.9%) of the 280 students who made up the universe of the research agreed to participate in the research and participated in the survey. The average age and median age of the students was 21 years. 67.3% (n=108) of the students were female and 33.3% (n=54) were male. Of the students, 21.6% (n=35) had COVID-19 before, while 78.4% (n=127) did not have COVID-19 before. While 54.3% (n=88) of the students stated that they evaluated their personal knowledge about COVID-19 sufficient; 25.3% (n=41) stated that they evaluated it inadequate and 20.4% (n=33) stated that they did not have an opinion on this issue.