Ebelik ve ilk acil yardım öğrencilerine verilen simülasyon temelli mesleklerarası acil obstetrik ekip eğitimi programının değerlendirilmesi
Evalution of the simulation-based interprofessional emergency obstetric team training program given to midwifery and first and emergency students
- Tez No: 782455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YÜCEL ÖZÇIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, İlk ve Acil Yardım, Obstetrics and Gynecology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimlerinde Simülasyon Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, ebelik ve ilk ve acil yardım öğrencilerine verilen simülasyon temelli mesleklerarası acil obstetrik ekip eğitimi programının değerlendirilmesi amacıyla yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, Amasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü 4. sınıfta öğrenim gören 36 ve Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü İlk ve Acil Yardım Programı 2. sınıfta öğrenim gören 34 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma kapsamında, teorik eğitim ve standart hasta uygulamalarını içeren bir simülasyon temelli mesleklerarası acil obstetrik ekip eğitimi programı geliştirilmiştir. Geliştirilen bu eğitim programı doğrultusunda, öğrencilere, obstetrik acillere yönelik 3 saat 10 dakikalık bir teorik eğitim verilmiştir. Teorik eğitimin ardından, iki grupta üç ebelik ve iki ilk ve acil yardım öğrencisi, 15 grupta iki ebelik ve iki ilk ve acil yardım öğrencisi olacak şekilde toplam 17 grup oluşturulmuştur. İki buçuk gün süren standart hasta uygulamaları süresince, herbir grup, preeklampsi ve postpartum kanama senaryolarına girmiştir. Veriler, Tanımlayıcı Bilgi Formu, Mesleklerarası Öğrenmeye Hazırbulunuşluk Ölçeği, Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği, Simülasyon Tasarım Ölçeği ve Eğitim Uygulama Anketi kullanılarak toplanmıştır. Öğrencilerin Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği puan ortalamasının 56,41±7,92, Simülasyon Tasarım Ölçeği puan ortalamasının 93,74±6,58 ve Eğitim Uygulama Anketi puan ortalamasının 76,45±5,00 olduğu belirlenmiştir. Eğitim sonunda, öğrencilerin mesleklerarası öğrenmeye hazırbulunuşluk puan ortalamalarında anlamlı düzeyde bir artış olduğu saptanmıştır (p=0,00). Araştırmadan elde edilen veriler doğrultusunda, birlikte öğrenme deneyimlerinin öğrencilerin mesleklerarası öğrenmeye hazırbulunuşluk düzeylerinde artışa yol açtığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda, simülasyon temelli mesleklerarası işbirliği eğitim programlarının müfredata entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted using a quasi-experimental design to evaluate simulation-based interprofessional emergency obstetric team training programme given to midwifery and first and emergency aid students. Sample of the research consisted of 36 students studying in the 4th grade of Amasya University Faculty of Health Sciences, Department of Midwifery and 34 students studying in the 2nd grade of Sabuncuoğlu Şerefeddin Vocational School of Health Services, Department of Medical Services and Techniques, First and Emergency Aid Programme in the spring semester of 2021-2022 academic year. A simulation-based interprofessional emergency obstetric team training programme including theoretical education and standard patient applications was developed within the scope of the research. In line with this training programme, students were given a theoretical training of 3 hours and 10 minutes on obstetric emergencies. After the theoretical training, a total of 17 groups were formed with three midwifery and two first and emergency aid students in two groups and two midwifery and two first and emergency aid students in 15 groups. During two and a half days of standardised patient practice, each group was exposed to preeclampsia and postpartum haemorrhage scenarios. Data were collected using the Descriptive Information Form, Readiness for Interprofessional Learning Scale, Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Questionnaire, Simulation Design Scale, and Educational Practices Questionnaire. Mean score of the Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Questionnaire was 56.41±7.92, that of the Simulation Design Scale was 93.74±6.58 and of the Educational Practices Questionnaire was 76.45±5.00. There was a significant increase in the mean score of students' readiness for interprofessional learning (p=0.00) at the end of the training. In line with the data gathered through the research, it was determined that cooperative learning experiences led to an increase in students' readiness levels for interprofessional learning. In this direction, it is recommended that simulation-based interprofessional cooperation training programmes should be integrated into the curriculum.