Sağlık çalışanlarında yabancılaşma düzeyi: Isparta ili örneği
Alienation level of health workers: Isparta sample
  1. Tez No: 396040
  2. Yazar: MERVE DURMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYGEN OKSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yabancılaşma kişinin kendinden uzaklaşmasına yol açan, onun doğal işleyiş düzenini bozan bir durumdur. Literatürde yabancılaşma ile ilgili pek çok çalışma olmakla birlikte tüm sağlık çalışanlarında yabancılaşma düzeyi hakkında herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma mevcut eksikliği gidermek için keşifsel amaçlı olarak yapılmıştır. Çalışma kapsamında Isparta ilindeki sağlık çalışanlarında yabancılaşma düzeyinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırma Isparta il merkezinde bulunan 400 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama işlemi iki bölümden ve toplam 44 sorudan oluşan bir anket aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında ilk önce çalışanların örgütsel yabancılaşma konusunda görüşleri irdelenmiştir. Daha sonra yaş, cinsiyet, meslek ve öğrenim durumu gibi değişkenlerin örgütsel yabancılaşma üzerindeki etkileri incelenmiştir. Analizler sonucunda sağlık çalışanlarının yabancılaşmalarında sadece güçsüzlük boyutunun orta düzeyin üzerinde etkili olduğu bulgulanmıştır. Katılımcıların yabancılaşmanın alt boyutları ile ilgili verdikleri puanlar incelendiğinde ise anlamsızlık ve çevreden uzaklaşma boyutunun etkileri konusunda kararsız kaldıkları, normsuzluk, kendinden uzaklaşma ve işten uzaklaşma boyutlarına ise katılmadıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Alienation is a situation that leads people to self-disrupting and messing the natural functioning order. Although there are many studies about alienation in literature there are none on the level of alienation of health workers in Isparta. This study was conducted to address the lack of existing exploratory purposes. The main aim of this study was to examine the level of alienation of health workers in Isparta. Research was conducted with 400 health workers in Isparta through a questionnaire consisting of two sections and a total of 44 questions. First the level of organizational alienation was examined. Then later, age, gender, occupation and education level impacts on organizational alienation of such variables were studied. The results showed that the alienation level of health workers was found moderate only on the dimension of powerlessness. The participants also reported that they didn't get affected by the dimensions of normlessness, self-estrangement and isolation.