Isparta il merkezinde birinci basamak sağlık çalışanlarında sağlıklı beslenme takıntısı (Ortoreksiya nervoza) ve diyet kalitesi ile ilişkisi
Healthy nutrition obsession (Orthorexia nervosa) and its relationship with diet quality in primary health care workers in i̇sparta city center
  1. Tez No: 724760
  2. Yazar: MAİDE NUR DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN USKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu araştırma Isparta il merkezinde birinci basamak sağlık çalışanlarında sağlıklı beslenme takıntısı (ortoreksiya nervoza) ve diyet kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Isparta il merkezinde bulunan 28 aile sağlığı merkezinde çalışan sağlık personeli ile kesitsel tipte yapıldı. Örnekleme yapılmaksızın tüm evrene (aile sağlığı merkezinde çalışan sağlık çalışanlarının tamamına) gidilerek (n=170), araştırmaya katılmayı kabul eden 137 kişiye yüzyüze görüşme yöntemiyle anket uygulandı. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktiviteleri ve besin tüketimleri anket formu ile sorgulandı. Katılımcıların sağlıklı beslenme takıntısı eğilimlerini belirlemek için Ortoreksiya Nervoza Değerlendirme Ölçeği (ORTO-11), diyet kalitesinin değerlendirilmesi için Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 (SYİ-2015) ve besin tüketim durumlarının belirlenmesinde Üç Günlük Besin Tüketim Kaydı Formu kullanıldı. Tüketilen besinlerin enerjisi ve besin ögesi değerleri Beslenme Bilgi Sistemleri Paket Programı (BEBİS 8.2) ile hesaplandı. Veriler, IMB SPSS Statistic 22.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, sayı ve yüzde dağılımları) ve hipotez testleri ile veriler analiz edildi. İki nominal değişken arası farklılık ki kare testi ile, sayısal bir değişkenle iki gruplu kategorik değişkenin karşılaştırılacağı durumlarda t testi kullanıldı. İleri analizlerde lojistik regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was carried out with the aim of evaluating the relationship between healthy nutrition obsession (orthorexia nervosa) and diet quality in primary health care workers in Isparta. Materials and Methods: The study was conducted in a cross-sectional type with 137 health care providers working in 28 family health centers in Isparta. The sociodemographic characteristics, dietary habits, physical activities and food consumption of the participants were questioned with a questionnaire form applied by face-to-face interview method. Orthorexia Nervosa Rating Scale (ORTO-11) was used to determine the healthy eating obsession tendencies of the participants, Healthy Eating Index-2015 (SYI-2015) was used to determine diet quality and A 3-day food consumption record was taken to determine the nutritional status. The energy and nutritional calculated with the“Nutrition Information Systems Package Program (BEBİS 8.2)”. The data were analyzed using the IMB SPSS Statistic 22.0 package program. In the analyses, data were analyzed with descriptive statistics and hypothesis tests. Chi-square test and t test were used. For further analysis, logistic regression analysis was performed.