Palyatif bakım spiritüel bakım yetkinlik ölçeği: Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Palliative care spiritual care competency scale: Turkish validity and reliability study
- Tez No: 782486
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Metodolojik ve tanımlayıcı olarak planlanan bu araştırmada, Palyatif Bakım Spiritüel Bakım Yetkinliği Ölçeği'nin Türkçe Geçerlik ve Güvenirlik çalışmasını yapmak ve hemşirelerin palyatif bakım spiritüel bakım yetkinliklerini belirlemek amaçlandı. Materyal ve Metod: Araştırma 10.03.2021-04.01.2023 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesinde yürütüldü. Bu çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı iç içe karma desenden yararlanıldı. Araştırmanın nicel araştırma örneklemini 354, nitel araştırma örneklemini 17 hemşire oluşturdu. Nicel veriler Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu ve Palyatif Bakım Spiritüel Bakım Yetkinliği Ölçeği; nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplandı. Nitel araştırma verilerinin raporlanmasında Kalitatif Araştırma Raporlama Konsolide Kriterleri (COREQ) kullanıldı. Nicel verilerin analizinde SPSS 28 ve IBM SPSS Amos 21.0 programlarından, nitel verilerin analizinde MAXQDA 22 programından yararlanıldı. Bulgular: Palyatif Bakım Spiritüel Bakım Yetkinliği Ölçeği'nin uzman görüşü sonrasında Kapsam Geçerlik İndeksi 0,98 olarak saptandı. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda bazı maddeler ölçekten çıkarılarak ölçek 14 madde ve 3 alt boyuttan oluşan son halini aldı. Doğrulayıcı faktör analizinde ölçeğin uyum iyiliği değerleri χ²/sd: 3,125; GFI: 0,915; AGFI: 0,875; IFI:0,926; TLI:0,905; CFI: 0,925; RMSEA:0,078; SRMR:0,054 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this methodological and descriptive study was to conduct a Turkish validity and reliability study of the Palliative Care Spiritual Care Competency Scale and to determine the palliative care spiritual care competencies of nurses. Materials and Methods: The study was conducted between 10/03/2021-04/01/2023 in Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Centre Hospital. In this study, a nested mixed design was used in which quantitative and qualitative research methods were used together. The quantitative research sample consisted of 354 nurses and the qualitative research sample consisted of 17 nurses. Quantitative data were collected using the Nurse Descriptive Information Form and the Spiritual Competence in Palliative Care Scale, and qualitative data were collected using a semi-structured interview form. The Consolidated Criteria for Reporting Qualitative Research (COREQ) were used to report qualitative research data. SPSS 28 and IBM SPSS Amos 21.0 programs were used to analyze quantitative data, and MAXQDA 22 was used to analyze qualitative data. Findings: The content validity index of the Spiritual Care Palliative Care Scale was reported to be 0.98 according to expert opinion. As a result of the confirmatory factor analysis, some items were removed from the scale, and the scale was finalized with 14 items and 3 subdimensions. In the confirmatory factor analysis, the following values were obtained for the goodness of fit of the scale: χ²/sd: 3.125; GFI: 0.915; AGFI: 0.875; IFI: 0.926; TLI: 0.905; CFI: 0.925; RMSEA: 0.078; SRMR: 0.054.