Determinants of care burden in caregivers of patients hospitalized in palliative care service: spiritual well-being, hope and perceived social support level
Palyatif bakim servisinde yatan hastalarin bakim verenlerinde bakim yükünün belirleyicileri: spiritüel i̇yi oluşluk, umut ve algilanan sosyal destek düzeyi
- Tez No: 913589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİME SELÇUK TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma palyatif bakım servisinde yatan hastaların bakım verenlerinde bakım yükü, spiritüel iyi oluş, umut ve algılanan sosyal destek düzeyini belirlemek; bakım yükü ile spiritüel iyi oluş, umut ve algılanan sosyal destek arasındaki ilişkiyi değerlendirmek; bakım yükünü etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişkisel bir çalışmadır. Bu araştırma 01 Mart-30 Eylül 2024 tarihleri arasında Ankara Etlik Şehir Hastanesi Tıbbi Gözlem Kliniği Palyatif Bakım servisinde yatan hastaların bakım verenlerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi toplam 181 bakım veren bireyden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Zarit Bakım Yükü Ölçeği, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği, Herth Umut Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, Oneway ANOVA testi, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the level of care burden, spiritual well-being, hope and perceived social support in the caregivers of patients hospitalized in the palliative care unit; to evaluate the relationship between care burden and spiritual well-being, hope and perceived social support; and to examine the factors affecting care burden. This research is a descriptive and correlational study. This research was conducted on the caregivers of patients hospitalized in the Palliative Care Service of Ankara Etlik City Hospital Medical Observation Clinic between 01 March and 30 September 2024. The study sample consists of a total of 181 caregivers. The data of the study were collected using the Personal Information Form, Zarit Care Burden Scale, Spiritual Well-being Scale, Herth Hope Scale, and Multidimensional Perceived Social Support Scale. Number, percentage, mean and standard deviation, t test in independent groups, Oneway ANOVA test, Pearson correlation and multiple regression analysis were used in the evaluation of the data.