Ekonomik özgürlüğün ve yolsuzluğun ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effect of economic freedom and corruption on economic growth: The case of Türkiye
  1. Tez No: 782515
  2. Yazar: GÖKSU BALTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TÜREDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kişisel tercih, gönüllü mübadele, rekabet özgürlüğü, mülkiyet haklarının korunması, etkin bir hukuk sistemi ve minimum düzeyde devlet müdahaleciliği esasına dayanan ekonomik özgürlük, başkalarının mülküne veya şahsına zarar vermediği sürece bireylere özgür seçimlerde bulunma ve ekonomik faaliyetlerini serbest bir biçimde gerçekleştirme hakkı tanımaktadır. Buradan hareketle, ekonomik özgürlüğün rekabeti artırarak, yenilikler ortaya çıkararak, rasyonel ekonomik kararlara ortam sağlayarak ve makroekonomik istikrara katkıda bulunarak ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilediği ifade edilebilir. Yolsuzluk, farklı biçimlerde ortaya çıkması ve kamuoyundan gizli yürütülmesi nedeni ile mücadele edilmesi oldukça güç bir eylemdir. Yolsuzluğun ekonomik büyüme üzerindeki etkileri konusunda iki farklı teorik yaklaşım bulunmaktadır. Yolsuzluğun, belirsizliği ve aşırı bürokrasiyi azaltarak ekonomik büyümeyi olumlu etkilediğini ileri süren birinci yaklaşımın tam aksine, ikinci yaklaşımda yolsuzluğun, yatırımların azalmasına ve kamu kaynaklarının verimli olmayan alanlarda kullanımına yol açarak ekonomik büyümeyi azalttığı savunulmaktadır. Bu çalışmada, 1995-2020 dönemini kapsayan yıllık zaman serisi verilerinden yararlanılarak ekonomik özgürlüğün ve yolsuzluğun Türkiye'nin ekonomik büyümesi üzerindeki etkisi ampirik olarak incelenmiştir. Kesirli Frekanslı FADL koentegrasyon testi, FMOLS, CCR ve DOLS tahmincileri ve Fourier Toda-Yamamoto nedensellik testinden oluşan ampirik analiz sürecinden elde edilen kanıtlar şu şekilde özetlenebilir: 1995-2020 döneminde Türkiye'de ekonomik özgürlük, yolsuzluk ve ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir ilişki bulunmaktadır. Ekonomik özgürlük uzun dönemde ekonomik büyümeyi artırırken, yolsuzluğun ekonomik büyüme üzerinde anlamlı herhangi bir etkisi yoktur. Ekonomik özgürlük ve yolsuzluktan ekonomik büyümeye doğru tek yönlü ve anlamlı bir nedensellik ilişkisi mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Economic freedom based on personal choice, voluntary exchange, freedom of competition, protection of property rights, an effective legal system, and a minimum of government intervention, entitles individuals to make free choices and to carry out their economic activities freely as long as they do not harm others and their properties. From this point of view, it can be stated that economic freedom positively affects economic growth by increasing competition, revealing innovations, providing an environment for rational economic decisions, and contributing to macroeconomic stability. Corruption is an action that is very difficult to fight, as it occurs in different forms and is carried out in secret from the public. There are two different theoretical approaches to the effects of corruption on economic growth. Contrary to the first approach, which argues that corruption positively affects economic growth by reducing uncertainty and excessive bureaucracy, in the second approach, it is argued that corruption reduces economic growth by causing a decrease in investments and the use of public resources in inefficient areas. In this study, the effect of economic freedom and corruption on Türkiye's economic growth has been empirically examined using annual time-series data covering the period 1995-2020. The evidence obtained from the empirical analysis process consisting of the Fractional Frequency FADL cointegration test, FMOLS, CCR, and DOLS estimators, and the Fourier Toda-Yamamoto causality test can be summarized as follows: There is a long-term relationship between economic freedom, corruption and economic growth in Türkiye during the 1995-2020 period. While economic freedom increases economic growth in the long run, corruption has no significant effect on economic growth. There is a one-way and significant causality relationship from economic freedom and corruption to economic growth.