Yönetişim ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: OECD ülkeleri üzerine bir uygulama
The relationship between governance and economic growth: An application on OECD countries
  1. Tez No: 1004145
  2. Yazar: ERAY COŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KÜNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Yönetişim göstergelerinin sosyal ve ekonomik hayat üzerindeki etkisinin öneminden hareketle ortaya çıkan bu çalışmada, yönetişim göstergelerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yönetişim göstergelerini temsilen yolsuzluğun kontrolü, hükümetin etkinliği, politik istikrar ve şiddetin-terörizmin yokluğu, düzenleyici kalite, hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü ve hesap verebilirlik değişkenlerinin kullanıldığı çalışmada her bir göstergenin etkisi ayrı ayrı araştırılmıştır. Çalışma 2002 – 2020 yılları kapsamındaki veriler ile 38 OECD üyesi ülke için panel veri yöntemleri ile yürütülmüştür. Çalışma sonucunda yönetişim göstergelerinin büyüme üzerinde önemli ölçüde etkili olduğu görülmüştür. Değişkenler bazında incelendiğinde ise büyüme üzerinde etkisi en yüksek olan yönetişim göstergesinin hukukun üstünlüğü olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca politik istikrar ve şiddetin - terörizmin yokluğu ile ifade özgürlüğü ve hesap verebilirlik göstergelerinin ele alınan dönem ve ülke grubu kapsamında ekonomik büyüme üzerinde istatistiki olarak anlamlı bir etkilerinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which is based on the importance of the impact of governance indicators on social and economic life, examines the impact of governance indicators on economic growth. The study, which uses the variables of control of corruption, government effectiveness, political stability and absence of violence and terrorism, regulatory quality, rule of law, voice and accountability as governance indicators, analyzed the effect of each indicator separately. The study was conducted using panel data methods for 38 OECD member countries with data covering the years 2002-2020. As a result of the study, it was observed that governance indicators have an impact on growth. When analyzed on the basis of variables, it is found that the governance indicator with the highest impact on growth is the rule of law. In addition, it is concluded that political stability and absence of violence and terrorism, voice and accountability indicators do not have a statistically significant effect on economic growth within the period and group of countries.