Yazılım radyo
Software radios
- Tez No: 78255
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
YAZILIM RADYO Adem GEDİK Anahtar Kelimeler : Yazılım Radyo, FM Demodülatör Özet : Sayısal işaret işleme üç aşamada yapılır: İlk aşama analog işaretlerin sayısala dönüştürülmesidir. İkinci aşama sayısala çevrilmiş işaretlerin sayısal ortamda işlenmesi ve son aşama ise işaretlerin tekrar analoğa çevrilmesidir. Bu işlemin sağladığı pek çok avantaj vardır. İlk olarak işaret işleme yazılım aracılığı ile yapılır. Bu sebepten değişiklikler donanım yerine yazılım üzerinde yapılır. Yazılım üzerinde değişiklik yapmak donanım üzerinde değişiklik yapmaya oranla çok daha kolay olduğundan sayısal işaret işleme sistem geliştirme aşamasında büyük bir esneklik sağlar. Bu çalışmada, analog FM modülatörler için uygun bir yazılım FM demodülatör tasarımlanmıştır. Bu amaçla sıfır geçiş sayıcıları yöntemi bilgisayar ortamına uygulanmıştır. Analog FM işareti ilk olarak TTL işaret seviyesine dönüştürülmüş ve ardından yazılım-tabanlı FM demodülatöre uygulanmıştır. Yazılım-tabanlı FM demodülatörde bilgi işareti, sıfır geçişler arasındaki boşluğun ölçülmesi yolu ile elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Abstract : Digital signal processing has three steps: First step is converting analog signals to digital signals (A/D). Second step is digital processing of the converted signals and last step is converting digital signals to analog (D/A). Digital signal processing (DSP) has many advantages. First of all, DSP is done by means of a software. Therefore modifications are done on software instead of hardware. This provides a flexibility in the system development. Software FM demodulator is presented which is suitable for analog FM modulator. In the demodulator, zero crossing counter method was applied in computer environment for demodulation of FM signal. Analog FM signal was first converted to TTL level square wave FM signal and then applied the software-based FM demodulator. In software-based FM demodulator, the original signal was obtained by measuring the spacing between zero crossing.