Fruktozun in vitro embriyo kültürü ve vitellus kesesi damarlanması üzerine olası etkisi
Possible effect of fructose on in vitro embryo culture and the vitellus sac vascularisation
- Tez No: 782557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BALCIOĞLU, DOÇ. DR. MEHTAP NİSARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde fruktozla tatlandırılmış yiyecek ve içeceklerin tüketimi hazır gıda sanayisindeki gelişmelere paralel olarak önemli ölçüde artmış olup, artmaya da devam etmektedir. Tüketimindeki bu artış trendi fruktozun etkilerini araştırmayı amaçlayan çalışmalara olan ilgiyi artırmıştır. Yapılan in vivo çalışmalarda gebelik öncesi ve gebelik sürecinde aşırı miktarda fruktoz tüketiminin doğrudan ya da dolaylı olarak fertilite azlığı, desidualizasyonda azalma, fötal kayıplarda artış ve düşük yavru ağırlığı gibi üreme sağlığıyla ilgili problemlere yol açtığı bildirilmiştir. Bu nedenlerle mevcut çalışmada in vitro sıçan embriyo kültür tekniği kullanılarak fruktozun embriyo gelişimi üzerindeki doğrudan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Kontrol, düşük doz fruktoz (DDF), orta doz fruktoz (ODF) ve yüksek doz fruktoz (YDF) olmak üzere toplam 4 grubun oluşturulduğu bu çalışmada, her bir grupta 10 embriyo olacak şekilde toplamda 40 embriyo kullanıldı. 48 saatlik kültür periyodu sonunda kültür ortamına farklı konsantrasyonlarda (DDF grubunda 1 mM, ODF grubunda 5 mM, YDF grubunda 10 mM ) ilave edilen fruktozun embriyonik gelişim ve vitellus kesesinin damarlanması üzerine etkileri morfolojik, histokimyasal (Hematoksilen&Eozin ve AgNOR), immunofloresan (vWF) ve TUNEL yöntemleri kullanılarak incelendi. Yapılan analizler sonucunda; özellikle 5 mM ve üzeri konsantrasyonlarda fruktoza maruz kalan embriyonik dokularda protein sentezi ve proliferasyonun azaldığı (ortalama AgNOR sayısında ve toplam AgNOR alanı/çekirdek alanı (TAA/ÇA) oranında azalma), yeni damar oluşumunun baskılandığı, apopitozun arttığı ve vitellus kesesi duvarında histopatolojik değişikliklerin şekillendiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Today, the consumption of fructose-sweetened foods and beverages has increased significantly in parallel with the developments in the prepared-food industry and continues to increase. This increasing trend in consumption has increased the interest in studies aiming to investigate the effects of fructose. In in vivo studies, it has been reported that excessive fructose consumption before and during pregnancy directly or indirectly causes reproductive health problems such as decreased fertility, decreased decidualization, increased fetal losses, and low offspring weight. For these reasons, in the present study, it was aimed to investigate the direct effects of fructose on embryo development by using the in vitro rat embryo culture technique. In this study, in which a total of 4 groups were formed as control, low-dose fructose (DDF), medium-dose fructose (ODF), and high-dose fructose (YDF), a total of 40 embryos were used, with 10 embryos in each group. The effects of fructose added to the culture medium at different concentrations (1 mM in the DDF group, 5 mM in the ODF group, and 10 mM in the YDF group) at the end of the 48-hour culture period on embryonic development and vascularization of the yolk sac are morphologically, histochemically (Hematoxylin/Eosin and AgNOR), immunofluorescence and TUNEL analyzed using methods. As a result of the analysis, especially in embryonic tissues exposed to fructose at concentrations of 5 mM and above; It was determined that protein synthesis and proliferation were decreased (decreasing in mean AgNOR number and total AgNOR area/nuclear area (TAA/NA) ratio), new vessel formation was suppressed, apoptosis increased, and histopathological changes were formed in the wall of the yolk sac.