Fruktozun pankreas kanseri ve pankreatik inflamasyona etkisi: İn vitro karşılaştırmalı çalışma
The effect of fructose on pancreatic cancer, pancreatic inflammation: İn vitro comperative study
  1. Tez No: 641259
  2. Yazar: FADİME KÜBRA URHAN GÜLPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ORUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı fruktozun pankreas kanseri hücrelerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda insan pankreas kanseri hücre hattı (PANC-1) kullanılmıştır. Gerçekleştirilen hücre kültürü çalışmasında, hücrelerin in vitro koşullar altında uygun besiyeri (kültür ortamı) kullanılarak flasklar içerisine ekilip bakımları yapılmıştır. Hücrelerin proliferasyonu, pasajları ve takip işlemleri Inverted Mikroskop kullanılarak düzenli olarak incelendi. PANC-1 hücrelerine low glikoz DMEM'de çözülmüş fruktoz ve glikoz ayrı ayrı eklenmiştir. Fruktoz ve glikoz uygulanmayan hücreler kontrol olarak kabul edilmiştir. Etken maddelerin maksimum proliferatif etki değerleri GraphPad Prism v5.0 Software yazılımında hesaplanmıştır. Aynı zamanda fruktoz ve glikozun birlikte etkisini görmek için kombinasyon deneyleri yapılmıştır. Fruktoz, glikoz ve fruktoz+glikoz kombinasyonunun verildiği hücrelerden ve fruktoz, glikoz uygulanmayan kontrol hücrelerini içeren her bir gruptan total RNA izolasyonu için RNeasy Plus Kiti (Qiagen) kullanılmıştır. İzole edilen uygun kalitedeki total RNA'lardan, cDNA sentezi“All-in-OneTM First-Strand cDNA Synthesis Kit”(Genecopoeia) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. cDNA örnekleri kullanılarak genlerin ekspresyon seviyelerini belirmek için“All-in-OneTM qPCR Mix”(Genecopoeia) ile qPCR Array çalışması gerçekleştirilmiştir. Hedef genlerimize (KRAS, NFKB, ERK2) özgül olarak dizayn edilmiş olan primerler kullanılmıştır. Real-time PCR verileri, LightCycler 480 software (Roche) Cycle Threshold (Ct) değerleri kullanılarak web bazlı RT2 Profiller PCR Array Data Analysis version 3.5 (http://pcrdataanalysis.sabiosciences.com/pcr/arrayanalysis.php) ile analiz edilmiştir. BULGULAR: 72. saatte fruktozun ve glikozun hücre hattında proliferasyonu en çok arttıran değeri her iki madde için de 20 mM olarak belirlenmiştir. Her iki maddenin birlikte etkisini değerlendirmek için yapılan izobologram analizine göre, fruktoz ve glikoz kombinasyonunun hücre proliferasyonunu maksimum arttırdığı doz 15 mM olarak bulunmuştur. HGK-DMEM uygulanan hücrelere oranlandığında fruktoz, glikoz ve fruktoz-glikoz kombinasyonu uygulanan hücrelerde sırasıyla 4,46, 3,29 ve 6,52 kat daha fazla NFKB1 ekspresyonu olduğu saptanmıştır. LGK-DMEM uygulanan hücrelere oranlandığında ise fruktoz, glikoz ve fruktoz-glikoz kombinasyonu uygulanan hücrelerde sırasıyla 4,65, 3,43 ve 7,87 kat daha fazla NFKB1 ekspresyonu olduğu saptanmıştır. HGK-DMEM uygulanan hücrelere oranlandığında fruktoz, glikoz ve fruktoz-glikoz kombinasyonu uygulanan hücrelerde sırasıyla 11,47, 7,51 ve 11,93 kat daha fazla NFKB1 ekspresyonu olduğu saptanmıştır. LGK-DMEM uygulanan hücrelere oranlandığında ise fruktoz, glikoz ve fruktoz-glikoz kombinasyonu uygulanan hücrelerde sırasıyla 7,56, 4,95 ve 7,87 kat daha fazla KRAS ekspresyonu olduğu saptanmıştır. HGK-DMEM uygulanan hücrelere oranla fruktoz, glikoz ve fruktoz-glikoz kombinasyonu uygulanan hücrelerde sırasıyla 5,69, 1,4 ve 4,45 kat daha fazla ERK2 geni eksprese edildiği saptanmıştır. LGK-DMEM uygulanan hücrelere oranlandığında ise fruktoz, glikoz ve fruktoz-glikoz kombinasyonu uygulanan hücrelerde sırasıyla 4,5, 1,1 ve 3,52 kat daha fazla ERK2 geni eksprese edildiği saptanmıştır. SONUÇ: Çalışmamız gösterdi ki fruktoz pankreas kanseri hücrelerinde KRAS, ERK2 ve NFKB1 gen ekspresyonunu glikozdan daha fazla arttırmaktadır, fruktoz glikoz ile kombine halde uygulandığında NFKB1 ve KRAS ekspresyonu üzerinde sinerjik etki göstermektedir. Bu genler pankreas kanseri patogenezindeki anahtar yolaklardaki proteinleri kodlamaktadır. Fruktozun kanser metabolizmasında glikozdan farklı metabolize edilmesiyle birlikte bu genlerin ekspresyonunu da arttırması daha sonra yapılacak çalışmalar ile daha iyi anlaşılacaktır. Patogenezdeki yerini aydınlatmak ve fruktoz metabolizmasındaki yolakların tedavi hedefi olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmak amacıyla yeni çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of our study was to investigate the effects of fructose on pancreatic cancer. MATERIALS AND METHODS: The human pancreatic cancer cell line (PANC-1) was used in our study.In the cell culture study performed, the cells were planted in the flask using the appropriate medium (culture medium) under vitrocial conditions.The proliferation, passages and follow-up of the cells were examined regularly using Inverted Microscope.Fructose and glucose dissolved in low glucose DMEM were added to PANC-1 cells separately.Fructose and glucose-free cells were accepted as controls.The maximum proliferative effect values of the active substances were calculated in GraphPad Prism v5.0 Software.Combination experiments were also performed to see the effect of fructose and glucose together.The RNeasy Plus Kit (Qiagen) was used for the isolation of total RNA from the cells in which the combination of fructose, glucose and fructose + glucose, and the control cells containing fructose and glucose were not administered.CDNA synthesis was performed using the-All-in-OneTMFirst-Strand cDNA Synthesis Kit '(Genecopoeia) from appropriate isolated total RNAs.qPCR Array study was performed with“All-in-OneTM qPCR Mix”(Genecopoeia) to determine the expression levels of genes using cDNA samples.Primers designed specifically for our target genes (KRAS, NFKB, ERK2) were used.Real-time PCR data were analyzed by web-based RT2Profiller PCR Array Data Analysis version 3.5 (http://pcrdataanalysis.sabiosciences.com/pcr/arrayanalysis.php) using LightCycler 480 software (Roche) Cycle Threshold (Ct) values. RESULTS: At 72 hours, the value of fructose and glucose that increased the proliferation in the cell line was determined to be 20 mM for both substances.According to the isobologram analysis to evaluate the co-efficacy of both agents, the dose where fructose and glucose combination increased cell proliferation was found to be 15 mM.When HGK-DMEM was applied to the treated cells, it was determined that NFKB1 expression was 4.46, 3.29 and 6.52 times more in the cells which were applied fructose, glucose and fructose-glucose combination, respectively.The ratio of NFKB1 was found to be 4,65, 3,43 and 7,87 times, respectively, in the cells treated with fructose, glucose and fructose-glucose when compared to LGK-DMEM-treated cells.When HGK-DMEM was applied to the treated cells, it was found that NFKB1 expression was 11.47, 7.51 and 11.93 times, respectively. When cells treated with fructose , glucose and fructose-glucose combination compared to LGK-DMEM-treated cells CRAS expression was found to be 7.56, 4.95 and 7.87 times, respectively.Cells treated with fructose, glucose, and fructose-glucose combination compared to the HGK-DMEM cells were found to express 5,69, 1,4 and 4,45 times more ERK2 genes, respectively.When compared with HGK-DMEM cells the ratio of 4.5, 1.1 and 3.52 times more ERK2 gene was determined in the cells which were applied fructose, glucose and fructose-glucose combination, respectively. CONCLUSION: Our study showed that KRAS, ERK2 and NFKB1 gene expression increased in the pancreatic cancer cells more than glucose,shows synergistic effect on NFKB1 and KRAS expression when combined with fructose glucose.These genes encode proteins in key pathways in pancreatic cancer pathogenesis.The metabolism of fructose different from glucose in the metabolism of the metabolism will increase the expression of these genes and will be better understood by later studies.New studies should be conducted to elucidate its role in pathogenesis and to determine whether pathways in fructose metabolism can be used as a therapeutic target.