Arteria tibialis posterior'un plantar seyri ve dallanması
Plantar course and branching of the posterior tibial artery
- Tez No: 782583
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ BALCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ayak plantar yüzeyinin arteriyel beslenmesini sağlayan a. tibialis posterior'un tarsal tünel seviyesinden başlayarak seyrini, dallarını ve varyasyonlarını açıklamak; tarsal bölgedeki tüm cerrahi girişimler, tanısal radyolojik işlemler ve umut verici endovasküler tedaviler için tanımlayıcı bilgiler vermektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 25 formalin fikse kadavradan (19 erkek, 6 kadın) 48 ayak diseke edildi. Diseksiyon ve ölçümler için cerrahi aletler ve dijital kumpas kullanıldı ve önemli yapılar daha ileri illüstrasyon için Canon 250D kamera ile kaydedildi. Ayağın Axial çizgi'si (AÇ), Sphyrion-Bifurcatio (SB) mesafesi, Arcus Plantaris Profundus (APP)'un tepe noktası ve Pternion (P) arasındaki mesafe ve APP ile 2. Interdigital Commisure (2IC) arasındaki mesafe milimetre olarak ölçüldü ve bunlar çalışmanın parametreleri olarak belirlendi. Bulgular: Erkek kadavralarda tüm parametreler kadınlara göre anlamlı olarak daha uzun bulundu. Korelasyon analizine göre AÇ ile P–APP arasında anlamlı ve güçlü bir ilişki (R=,830, p,05). Çalışılan 48 tarafın 27'sinde arteria tibialis posterior'un (ATP) herhangi bir dalında varyasyon gözlendi. Sonuç: Çalışmamızda, ATP'nin ayak plantar yüzeyindeki dallanması ve varyasyonları belirlenen parametrelerle detaylı olarak tanımlanmıştır. Diabetes mellitus ve ateroskleroz gibi doku ve fonksiyon kaybına neden olan ve rekonstrüksiyon gerektiren durumlarda tedavi başarısını arttırmada en önemli faktör bölgenin anatomisinin daha iyi anlaşılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to describe the course, branches and variances of the posterior tibial artery which provides the arterial supply of the plantar surface of the foot, starting from the tarsal tunnel level to provide descriptive information for all surgical interventions, diagnostic radiological procedures, and promising endovascular therapies in the tarsal region. Materials and Methods: In this study, 48 feet were dissected from 25 formalin-fixed cadavers (19 male, 6 female). Surgical instruments and digital caliper were used for dissection and measurements and the important structures were recorded by Canon 250D camera for further illustrations. The Axial çizgi (AL) of the foot, the Sphyrion-Bifurcation (SB) distance, the distance between the apex of the Deep Plantar Arch (DPA) and the Pternion (P) and the distance between DPA and the 2nd Interdigital Commisure (2IC) were measured in millimeters and determined as parameters of the study. Results: All parameters were found to be significantly longer in male cadavers compared to females. According to the correlation analysis, while there was a significant and strong correlation between AL and P–DPA (R=.830, p.05). Variation in any branch of the posterior tibial artery (PTA) was observed in 27 of the 48 studied sides. Conclusion: In our study course, branching and variability of PTA on the plantar surface of the foot were described in detail with the determined parameters. In conditions such as diabetes mellitus and atherosclerosis that cause tissue and function loss and require reconstruction, the most important factor in increasing the treatment success is to have a better understanding of the anatomy of the region.