Liderlik tarzlarının örgütsel çeviklik ve örgütsel dayanıklılığa etkisinde iç girişimciliğin aracı rolünün bilişim sektörü bağlamında araştırılması
Investigation of internal entrepreneurship's intermediate role in the context of it sector in the effect of leadership styles on organizational agility and organizational reliability
  1. Tez No: 782598
  2. Yazar: HÜLYA ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN DEMİRKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Günümüzde örgütler, çok hızlı değişmekte ve gelişmektedirler. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yenilikler ve dijital dönüşümün etkileriyle küreselleşen pazarda ayakta kalabilme çabasındadırlar. Tüm bunların yanı sıra bu değişim ve gelişmeler hem iş yapış şekillerini hem de çalışanda ihtiyaç duyulan yetkinlikleri değiştirmiştir. Bu hızlı değişim örgütlerin daha çevik ve daha dayanıklı olmasını gerektirmektedir. Tüm bunlara ilaveten örgütlerin ayakta kalabilmesi için iç girişimciliği de teşvik etmesi hayati bir önem taşımaktadır. Bu araştırma, liderlik tarzlarının, örgütsel çeviklik ve örgütsel dayanıklılığa etkisinde iç girişimciliğin aracılık etkisini anlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamını, İstanbul'da faaliyet gösteren bilişim firmaları oluşturmuştur. Veriler çalışanlara anket yapılarak elde edilmiştir. Anket, tesadüfi örneklem yoluyla 530 kişi ile tamamlanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 ve AMOS 22.0 istatistik yazılımlarından yararlanılmıştır. Ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları kapsamında doğrulayıcı faktör analizi (DFA), madde toplam korelasyonu, Cronbach Alpha yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler ışığında değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiş, önerilen modele ilişkin hipotezler yapısal eşitlik modellemesi analizi ile test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, istismarcı otokratik liderliğin örgütsel çeviklik ve örgütsel dayanıklılığa etkisinde iç girişimcilik aracılık role sahip değilken, yardımsever, katılımcı ve demokratik liderlik tarzlarında örgütsel çeviklik ve örgütsel dayanıklılığa etkisinde iç girişimciliğin aracılık rolü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, organizations are changing and developing very rapidly. They are trying to survive in the globalizing market thanks to technology and internet. In addition to all these, these changes and developments have changed both the way of doing business and the competencies needed in the employee. This rapid change requires organizations to be more agile and more resilient. In addition to all these, it is vital for organizations to encourage intrapreneurship for their survival. This research was carried out to understand the mediating effect of intrapreneurship on the effect of leadership styles on organizational agility and organizational resilience. The scope of the research consisted of informatics companies operating in Istanbul. The data were obtained by surveying the employees. The survey was completed with 530 people through random sampling. SPSS 21.0 and AMOS 22.0 statistical software were used in the analysis of the data. Confirmatory factor analysis (CFA), item-total correlation, and Cronbach Alpha methods were used within the scope of validity and reliability studies of the scales. In the light of the data obtained, the relations between the variables were examined by correlation analysis, and the hypotheses regarding the proposed model were tested with structural equation modeling analysis. As a result of the research, intrapreneurship does not have a mediating role in the effect of abusive autocratic leadership on organizational agility and organizational resilience, while intrapreneurship has a mediating role in the effect of benevolent, participatory and democratic leadership styles on organizational agility and organizational resilience.