Buğdaydaki kahverengi pasa (puccinia recondita rob. ex. desm.) karşı mukavemetin kalıtımı üzerinde ön çalışmalar
  1. Tez No: 7826
  2. Yazar: GÜN SEYHAN(KIRCALIOĞLU)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
- 23 - 5. ÖZET Bu araştırmada dayanıklı x duyarlı kombinasyonların F döllerinde Ege yöresi pas populasyanunu temsil edecek karışık pas sporlarına fide dayanıklılığının kalıtımı incelenmiştir. Dayanıklı ebeveynlerden ikisi dış kaynaklı 3UC“ 5”/B jg“ S”ve l'se“S”, diğer ikisi ise Ege Bölge Tarımsal Araştırma Enstitüsü' nce oluşturulan 9MN 1032, M3 179 melezleridir. 8 ^ no.lu melezde aşılma oranı 1 R : ^ 3 ' d i r, dayanıklılık monoganik olup, resesif tek genle idare edilmektedir. 3GU ve 155 no.lu melezlerde açılma oranı 7R-.9S olup digenik tamamlayıcı faktörler söz konusudur. Bu faktörler birbirlerine epistatik etkide bulunmaktadır. 278 no.lu melezde digenik 13S:3R aşılımı elde edilmiş tir. Bu açılmalarda engelleyici faktörlerin varlığı söz konusudur. Dayanıklılık faktörlerinin interaksiyonu ve birbirlerine epistatik etkide bulunmaları da bu açılımı vermektedir.
Özet (Çeviri)
- 2h - S. SUMMARY In this research, seedling resistance to leaf rust papulations representing Aegean Region' was studied on progeny of F^ plants Fr-am resistant x susceptible combina tions. Two of the resistant parents which mere from abroad were BUG“ S”/B jg“ S”and Uee“S”other two parents were combinated by E.R.A.R.I. and named BMN 1G32 and MB 179. In hybrid numbered Bi+, the segreâcıitorj ratio, was I R : 3 3, resistance was monogenic and controlled by one recessive gene. In hybrids numbered 3G4 and 155, the seçr&ûOİlOO ratio was 7R:9S, digenic comoiementary factors were present. These factors were epistatic to each other. In hybrid numbered 273 seç f^O f loo ratio was 13S:3R. In such segrfc