Çeşitli patates klonlarına ait tohumların çimlenme farklılıkları
- Tez No: 7825
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BİRKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
-40- 7. ÖZET Bu çalışmada, B.Ü. Rektörlüğü. Araştırma Fonu 114 Nolu Projede, Yıldırım ve ark. (1988) tarafından yapılan melezle- melerde seçilen klonlardan elde edilen tohumlar kullanıl mıştır. Deneme 1988 yılında laboratuvarda çimlenme gücünü, teabit etmek için iki tekerrürlti olarak, diğer karekterleri araştırmak için ve fide yastıklarında üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Pide yastıkları l,20x 10 m.boyutlarındadır. Tohum yatağı olarak yastıklarda bir kısım yanmış ahır gübresi, bir kısım menemen toprağı kullanılmıştır. Kapak olarak ahır gübresi kullanılmıştır. Fideler çıkıncaya kadar günde iki defa sulanmış, ayrıca yastıkların üzerine bezle gölgele me yapılmıştır. Fideler çıktıktan sonra mekanik ot mücadele si yapılmıştır. Araştırılan özellikler, 100 tohum ağırlığı, çimlenme gücü, sürme gücü-çıkış, bitki boyu, bitki başına yumru sa yısı, bitki başına yumru verimidir. 1- 100 tohum ağırlığı en fazla olan klon 3027 Nolu klondur. 2- Çimlenme gücü bakımından klonlar farklılık gös- termiştir. En yüksek çimlenme gücünü 3022 Nolu klon vermiştir,-41- 3- Sürme gücü bakımından klonlar arasında dikkate değer bir fark bulunamamıştır. 4- Bitki boyu bakımından da klonlar arasında önemli bir fark bulunamamıştır. 5- Tek bitki yumru verimi bakımından en yüksek değeri (1305) Nolu klon vermiştir. 6- Tek bitki yumru sayısı bakımından klonlar arasında önemli bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
-42- SUMMARY True seeds of the clones selected from the crosses made in the project 114 conducted by Yıldırım et al. were used in order compare them in terms of germination and emergence. The study was conducted in the laboratory for the germination percentages and in the nursery beds for the emergence and the other characteristics during the 1988. The 100 seed weight germination percentage emergence percentage, plant height, tuber number per plant, and single plant yield were measured on the plants. The following conclusions could be drawn based on the results obtained in the study : 1) The clone 3027 had the highest 100 seed weight. 2) The clones expressed differences in terms of germination power. The highest percentage of germination was for the clone 3022. 3) There was no significant differences among the clones in terms of the percentage of emergence and also for the plant height.